Historia
80 rocznica pierwszego transportu na Majdanek
W tym roku przypada 80 rocznica pierwszego transportu więźniów z dystryktu radomskiego do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Z tej okazji złożono kwiaty na grobie pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Potem odbyło się spotkanie z historykami w Resursie.
12 stycznia w Resursie Obywatelskiej odbyło się spotkanie edukacyjne w związku z 80. rocznicą transportu radomskich więźniów do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Przybyli na spotkanie wysłuchali historii Wojciecha Stana - radomskiego fotografa, a także wiceprezesa Towarzystwa Opieki nad Majdankiem w Radomiu.
A następnie swój wykład na temat 80.ej rocznicy transportu radomskich więźniów do obozu koncentracyjnego na Majdanku wygłosił dr hab. Sebastian Piątkowski z radomskiej delegatury IPN. Profesor Piątkowski, jako specjalista w dziedzinie historii Radomia w okresie okupacji, przedstawił historię tego jak wyglądał niemiecki system totalitarny w regionie radomskim. I na tym tle opowiedział o tym pierszym i jedynym transporcie z Radomia na Majdanek:
Po prelekcj prof Sebastiana Piątkowskiego przyszedł czas na projekcję filmu "Zacheusz" opowiadającego o losach radomskiego lekarza - Zacheusza Pawlaka, który w trakcie wojny służył w Szarych Szeregach, a po długim śledztwie w radomskim więzieniu został umieszczony w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku.
Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.