Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Teresa od Jezusa, doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 15 października 2024

Popołudnie plus Lato

RADIOWY PIKNIK

wtorek, 20 sierpnia 2024 17:33 / Autor: Wojciech Sałek
RADIOWY  PIKNIK
foto: pixabay
Wojciech Sałek

W parku czy w ogrodzie, w weekend czy na urlopie, z owocami i butelką wody. Magda Gliszczyńska z mikrofonem w ręku tego lata zabiera nas na RADIOWY PIKNIK. Porozmawiamy o letnim wypoczynku, o wakacyjnych podróżach, będą książki, moda i będą kobiece pogaduchy. Tak jak to bywa na radiowym kocu piknikowym - zapraszamy we wtorki po 18-ej.

Pyszny ogród to ciekawa inicjatywie w Radomiu, która powstała dzięki pozyskanym środkom z Budżetu Obywatelskiego. A my tam wybraliśmy się na radiowy piknik.

Jeśli ktoś lubi przebywać w ogrodzie ale nie ma własnego nie musi się martwić. Jest na to sposób i propozycja dla miłośników przyrody. Ogród społeczny dla każdego na Obozisku, działający przy radomskim Amfiteatrze, otworzył swoje podwoje. Zaprasza każdego, kto lubi prace ogrodowe i kontakt z naturą. I my tam się wybieramy z Magdą Gliszczyńska i jej gośćmi

 

Latem nie robimy wakacji od pielęgnacji .. Podczas wysokich temperatur i dużego słońca, kąpieli morskich i słonecznych należy zadbać o włosy.

My w radiowym pikniku rozmawiamy o tym ze stylistką Iwoną Rybińską właścicielką salonu fryzjerskiego. Na piknikowym kocu znalazły się też odpowiednie kosmetyki. Zaprasza Magda Gliszczyńska i jej gość :

 

Pamiątki z wakacji – nic dziwnego, ale jak to są wyszukane starocie, to już potrzeba czujnego pasjonata historii i ciekawej przeszłości. Taką osobą jest pan Tomasz Staniszewski, który w swoim gabinecie gromadzi liczne przedmioty, pamiątki, starocie. Często są to bardzo wyszukane rzeczy, czasami znaleźć je można także na organizowanych wystawach w Radomiu. W tym wyjątkowym miejscu zagościł nasz Radiowy Piknik. Zaprasza Magda Gliszczyńska

 

Wakacje często kojarzą nam się z muzyką, ulubionymi przebojami, które przywołują najpiekniejsze wspomnienia. Ale muzyczna podróż z trzaskami w tle to dopiero sentymentalne powrotu do ulubionych miejsc. Podczas słuchania w takim klimacie łatwiej też uruchomić wyobraźnię i przenieść się w upragnione, wymarzone miejsca.

Doskonale o tym wie Mariusz Turczyk – miłośnik czarnych krążków, winyli, którego zaprosiliśmy do letniej audycji. Jakie płyty zabrał na Radiowy Piknik? Dowiecie się słuchając naszej wakacyjnej audycji. Naszego gościa pytamy także o to, dlaczego winyle przeżywają renesans i zdobywają coraz to liczniejsze grono odbiorców? Posłuchajcie letniej rozmowy Magdy Gliszczyńskiej, tym razem z winylami w tle.

 

Najwybitniejsi twórcy polskiej mody i ich dzieła. Projektanci, którzy odmienili oblicze rodzimego przemysłu odzieżowego. W końcu historia krajowych trendów na przestrzeni pięciu dekad. W Kamienicy Deskurów można podziwiać wyjątkową wystawę, która przypomina i pokazuje dziesięciolecia modowych stylów. O ekspozycji „Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce" rozmawiamy także w audycji „Radiowy Piknik". Magda Gliszczyńska wybrała się tam z mikrofonem, gdzie rozmawiała z kuratorem wystawy Przemysławem Zielińskim.

Ekspozycja „Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce" jest czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godzinach: 10.00-18.00 w Dziale Muzealnym Resursy Obywatelskiej w Kamienicy Deskurów. Ostatni zwiedzający wpuszczani są na godzinę przed zamknięciem muzeum. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 48 377 80 15. Wystawę będzie można oglądać do 25 października.

 

Kapliczki i figury przydrożne, arcydzieła sztuki ludowej wpisane w krajobraz Polski tak harmonijnie, że prawie ich nie zauważamy. Te małe formy architektury, wyrosłe z potrzeb duchowych mieszkańców polskiej wsi, są wyrazem tradycji, kultury chrześcijańskiej, troski o wartości moralne i duchowe.

Są z pewnością skarbem zasługującym na ochronę i wszelkie starania ku ich ocaleniu od zapomnienia. Dlatego też Marta Sokół lokalna artystka postanowiła poświęcić im więcej czasu w projekcie: "Kapliczki Puszczy Kozienickiej ‐ tradycja łącząca pokolenia ". A my postanowiliśmy porozmawiać o tym w audycji „Radiowy Piknik". O kapliczkach napotkanych przez Martę Sokół rozmawiała Magda Gliszczyńska

Projekt "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024."

 

Trwa sezon na przetwory. Wiele osób zamyka lato w słoikach - przetwarzając ogórki, paprykę, śliwki, gruszki, czy jabłka. To my też postanowiliśmy dziś o tym porozmawiać w Radiowym Pikniku. Gościem Magdy Gliszczyńskiej jest Dorota Borycka autorka warsztatów kulinarnych, m.in. dla najmłodszych