Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2024

Popołudnie plus Lato

Sanktuarium w Rozniszewie

niedziela, 18 sierpnia 2024 11:36 / Autor: Kamil Zapora
Sanktuarium w Rozniszewie
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W ostatni czwartek, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, około sześciuset osób wzięło udział w pielgrzymce z Magnuszewa do sanktuarium w Rozniszewie. Dzisiaj bliżej poznamy miejsce, które każdego roku przyciąga setki wiernych z naszej diecezji.

Najwcześniejsza wzmianka o istnieniu parafii we wsi Rozniszew pochodzi z XIV wieku. W 1576 lub 1591 r. zbudowano tu kościół modrzewiowy pod wezwaniem św. Urszuli. W głównym ołtarzu znajdował się obraz NMP zasuwany obrazem św. Michała. Świątynia stała się miejscem słynącym z wielu łask, otrzymywanych za wstawiennictwem Matki Bożej Rozniszewskiej. Przybywało tu wielu pielgrzymów. W 1616 r. kościół został zdewastowany, a w 1794 r. splądrowany i uszkodzony przez wojska rosyjskie.

W 1880 r. proboszcz, ks. Józef Chybowski rozpoczął starania o budowę nowego, murowanego kościoła. Autorami projektu neogotyckiej świątyni byli architekci: Edward Cichocki i Jan Hinz. Większość środków na budowę przekazał dziedzic Rozniszewa i Anielina Józef Więckowski. Cegłę wypalano z gliny pozyskiwanej z majątku Gostkowskich w Gruszczynie. Prace budowlane kontynuował ks. Piotr Papiewski, a zakończył w 1895 r. ks. Józef Fajkowski.

Konsekracji kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny dokonał 6 X 1895 r. biskup sandomierski ks. Antoni Sotkiewicz.

W sierpniu 1944 r. kościół został poważnie zniszczony. Odbudowę ze zniszczeń wojennych, prowadzono w latach 1947 - 1972 głównie wysiłkiem miejscowego społeczeństwa. W latach 1994 - 1996 wymieniono dach i odnowiono wnętrze świątyni.

Świątynia posiada trzy ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłonięty obrazem św. Józefa. 29 stycznia 2010 r. zespół kościelny w Rozniszewie został wpisany do rejestru zabytków. O historii kościoła w Rozniszewie opowiadał nam ks. proboszcz Wojciech Celuch: