DIECEZJA RADOMSKA
Abp Henryk Hoser w Radomiu
Każde hospicjum pokazuje, że nasza kultura może być szlachetna - mówił abp Henryk Hoser, który wieczorem, 22 listopada przewodniczył Mszy świętej w kościele księży pallotynów św. Józefa na radomskim Młodzianowie.
Ordynariusz warszawsko-praski modlił się w intencji wolontariuszy z racji 10-lecia Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu - największej tego typu placówki w regionie. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Marek Kujawski, założyciel i duszpasterz hospicjum, ks. Zygmunt Rutkowski, proboszcz parafii. W liturgii uczestniczył też prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.
W homilii abp Hoser mówił, że ''każde hospicjum pokazuje, że nasza kultura może być szlachetna, zaś zajmowanie się umierającymi jest wyrazem tego szlachectwa najwyższej próby, której Bóg od nas oczekuje''. - Dziękujemy za 10 lat tych dokonań. Nie sposób nie dziękować Bogu za wolontariuszy. Dzięki nim hospicja mogą działać często przy niskich budżetach, które są bez porównania mniejsze od przemysłu aborcyjnego, eutanazyjnego, czy sztucznych zapłodnień - tak mocno dzisiaj promowanych. One bezczeszczą całą świętość ludzkiego poczęcia, gwałcą najświętsze prawa Boże, robiąc przy tym ogromne pieniądze - mówił ordynariusz warszawsko-praski.
Zwracając się do wolontariuszy mówił, że wykonują oni nie tyle pracę, co dzieło zbawcze przez udział w cierpieniu innych ludzi. - Owszem macie często poczucie, że inni nie dostrzegają waszego poświęcenia, ale wasze imiona są zapisane w niebie. Dziękuję, że jesteście, idziecie heroiczną i szlachetną drogą, śladami Chrystusa, którego misja polegała m.in. na tym, aby pomagać cierpiącym. Dziękujemy za wszystkich, którzy przez te 10 lat byli świadkami Bożego miłosierdzia - powiedział abp Hoser.
Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu to największa tego typu placówka w regionie. Jest prawdopodobnie jedyną placówką na Mazowszu, która działa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Hospicjum utrzymuje się głównie z darowizn oraz ze środków z 1 procenta odpisu podatkowego. Ponadto nikt z hospicjum nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę. Wszystko, co uzbierają wolontariusze, przeznaczane jest na leczenie i opiekę nad chorymi. Hospicjum od początku istnienia objęło pomocą prawie tysiąc osób. Działa w promieniu 50 kilometrów od Radomia i opiera się wyłącznie na wolontaryjnej posłudze członków.
Podczas obchodów, 23 listopada biskup Henryk Tomasik odprawi Mszę świętą dziękczynną w intencji rodziny hospicyjnej. Po liturgii odbędzie się koncert organowy Roberta Grudnia w kościele Królowej Apostołów oraz koncert Antoniny Krzysztoń w auli głównej Wyższej Szkoły Biznesu im. Bp. Jana Chrapka.
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.