DIECEZJA RADOMSKA
Młodzi garną się do wolontariatu
Coraz więcej młodych ludzi angażuje się w wolontariat. Tylko w dwóch największych katolickich organizacjach w diecezji radomskiej (Arka i Caritas), ich liczba wynosi ok. 3 tysiące osób.
Młodzież organizuje akcje charytatywne, debaty, wieczorki integracyjne czy zbiórki rzeczowe i pieniężne. 5 grudnia obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Najwięcej powodów do radości ma Caritas Diecezji Radomskiej. W jej strukturach działają 102 Parafialne Zespoły Caritas, które zrzeszają około tysiąca wolontariuszy. Tyle samo osób jest zaangażowanych w Szkolne Koła Caritas, których w diecezji jest 47. - Ciszymy się, że rozwija się dzieło PZC. Takich zespołów mamy w 1/3 parafii naszej diecezji. To wielka radość, że są ludzie, którzy chcą pomagać potrzebującym na wielu płaszczyznach - cieszy się ks. Robert Kowalski, zastępca dyrektora diecezjalnej Caritas. - Składamy gorące życzenia i podziękowania wolontariuszom wspierającym szeroko pojęte działania pomocowe - dodał ks. Kowalski.
5 grudnia obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z tej okazji w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbędzie się uroczysta gala podsumowująca realizację projektu ''Wolontariat jest w nas'' oraz całoroczną działalność Centrum Młodzieżowego Wolontariatu. Rozstrzygnięty będzie także konkurs na Wolontariusza Roku i Najlepszy Klub Młodzieżowego Wolontariatu. Podczas gali zaplanowano także premiery filmów promujących wolontariat. Na zakończenie odbędzie się koncert. Początek o godz. 16.
Wolontariat jest jednym z głównych i pierwszych programów realizowanych przez "Arkę" w Radomiu. Realizowany projekt ''Wolontariat jest w nas'' właśnie dobiega końca. - W ramach projektu chcieliśmy przekonać wszystkich, że w każdym z nas tkwi potencjał, aby być wolontariuszem. Uświadamialiśmy młodym ludziom, że wolontariat to nie strata czasu tylko inwestycja w przyszłość - mówi Agnieszka Brzeska -Pająk - koordynatorka wolontariuszy w Arce. Podczas projektu odbyło się wiele spotkań z młodzieżą, mających m.in. na celu zachęcenie do wolontariatu i podniesie kompetencji wolontariuszy.
Powstanie młodzieżowego wolontariatu zainspirowane zostało Samorządowym Konkursem Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" i tzw. Klubami Ośmiu - młodzieżowego wolontariatu, działającymi pod patronatem Fundacji "Świat na Tak". Klub Młodzieżowego Wolontariatu przy "Arce" rozpoczął swoją działalność w 2000 roku. Początkowo skupiał prawie wyłącznie młodzież, uformowaną już w pewnym stopniu przez Ruch Światło - Życie.
Z biegiem czasu powstawały Szkolne Kluby Młodzieżowego Wolontariatu, działające pod patronatem klubu - "matki" przy stowarzyszeniu. Obecnie takich Szkolnych Klubów Młodzieżowego Wolontariatu jest już trzydzieści dwa.
Do głównych zadań Centrum Młodzieżowego Wolontariatu należy promowanie idei wolontariatu zwłaszcza wśród młodzieży, ale i społeczności Radomia, tworzenie struktury organizacyjnej, zakładanie Szkolnych Klubów Młodzieżowego Wolontariatu na wszystkich szczeblach edukacji (szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych), nawiązywanie współpracy z ośrodkami i instytucjami, do których wysyłani są wolontariusze do pracy systematycznej, koordynowanie pracy wolontariuszy i rozliczanie ich ze zobowiązań, a także współpraca z dorosłymi Opiekunami Szkolnych Klubów Młodzieżowego Wolontariatu. Kolejnym zadaniem Centrum, jest organizowanie cyklicznych szkoleń dla młodzieży i dla dorosłych Opiekunów oraz organizowanie Letnich Obozów Liderów Młodzieżowych. Poza angażowaniem młodzieży w wolontariat systematyczny, kolejnym zadaniem jest zachęcanie do wolontariatu akcyjnego, w którym angażują się wszystkie szkolne kluby. Do takich akcji międzyklubowych organizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu należą np. "Dzień Wolontariusza", "Rajd Wolontariusza", "Bal Wolontariusza", "Dzień Dziecka z Arką", "Ferie z Arką", "Półkolonie z Arką".
Warto dodać, że wolontariusze skupieni w Centrum Młodzieżowego Wolontariatu są profesjonalnie przygotowywani do pracy wolontarystycznej. Przechodzą cykl szkoleń opracowany według autorskiego Programu Ewy Kamińskiej „Wolontariusz". Szkolenia te mają na celu m. in. zapoznanie uczestników z ideą wolontariatu młodzieżowego, dostarczenie podstawowej wiedzy na ten temat oraz promowanie aktywnego sposobu życia i wychowania przez pracę. Program realizowany jest corocznie przez psychologa, pedagogów, prawnika i lekarza. Na zajęciach tych, młodzież uczy się m. in. współpracy, poprawnej - asertywnej komunikacji, pracy w grupie, empatii, rozwiązywania problemów. Metodą warsztatową przepracowywane są problemy i sytuacje, z jakimi młodzi mogą stykać się w przyszłej pracy społecznej. Szkolenia kończą się otrzymaniem dyplomu.