Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Twardziel i legenda

sobota, 31 października 2015 12:21 / Autor: Radosław Mizera
Krystyna Piotrowska/Gość Niedzielny
Radosław Mizera
O. Hubert Czuma - w czasach PRL obrońca ludzi pracy i współpracownik demokratycznej opozycji, honorowy członek NSZZ "Solidarność" - obchodził 60. rocznicę święceń kapłańskich. Liturgii w kościele św. Trójcy w Radomiu przewodniczył biskup Henryk Tomasik.

W homilii biskup Tomasik mówił, że o. Hubert był wzorem dla młodych duszpasterzy akademickich. Mówił też, że zatroskanie o wymiar patriotyczny było przyczyną wielu problemów o. Huberta. - Aresztowanie, konieczność zmiany placówki, no i oczywiście dokładne obserwowanie pracy ojca. Dziękujemy Bogu za kapłaństwo czcigodnego naszego jubilata o. Huberta. Prosimy Boga, aby dodawał siły, światła, ale przede wszystkim prosimy, aby owoce pracy duszpasterskiej, zaangażowania w sprawy wiary, Kościoła, ojczyzny, aby one owocowały w sercach kolejnych pokoleń - mówił biskup radomski.

W uroczystości wziął udział prowincjał jezuitów o. Tomasz Ortmann. - O. Czuma to ten, który jako kapłan potrafił w swoim życiu łączyć zaangażowanie patriotyczne z wiarą. Czynił to zawsze w duchu bezkompromisowości, co wymagało od niego dużej odwagi w wielu sytuacjach. Jest to legenda kogoś, kto też był dla wielu niewygodny, w związku z tym często musiał zmieniać miejsce swojego pobytu. Nigdy się nie załamywał - mówił jezuita.

Z kolei ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu mówił, że "diament jest najtrwalszym kamieniem i możemy też powiedzieć o. Hubercie - twardziel". - O tym mogą powiedzieć ci, którzy są tu obecni, kiedy twardością, w sensie niezłomności, trzeba było się wykazać. I świadectwo tej twardości, wierności wiary, wierności Ewangelii, wierności tej prawości trzeba było stawić - mówił ks. Wojtkun.

O. Hubert Czuma pełni posługę duszpasterską w Radomiu od 1979 r., pomagając mieszkańcom w najtrudniejszych czasach po 25 czerwca 1976 i 13 grudnia 1981 r. Jest niezłomnym propagatorem i orędownikiem ks. Romana Kotlarza, legendarnego duszpasterza "Solidarność". Jest także honorowym obywatelem miasta Szczecina, opiekunem duchowym młodzieży akademickiej w Radomiu. Inicjatorem Mszy św. za Ojczyznę w okresie stanu wojennego i spotkań z ciekawymi postaciami opozycji i artystami scen polskich.

Ks. Czuma po 1989 r. jest opiekunem bezrobotnych i potrzebujących pracy oraz duszpasterzem świata pracy diecezji radomskiej. Jest też organizatorem comiesięcznych wykładów dla ludzi pracy w domu parafialnym jezuitów przy ul. Tybla w Radomiu. Wspierał strajkujących. Jest honorowym członkiem NSZZ "Solidarność". Odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Odrodzenia Polski. Nieoceniony przyjaciel ludzi w potrzebie, bezrobotnych, bezdomnych. Niezwykle skromny, prawy człowiek, ksiądz i zakonnik.

Hubert Czuma był też działaczem opozycji w okresie PRL. Studiował przez rok na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracował jako duszpasterz akademicki w Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy i Szczecinie. Wspólnie z braćmi działał w niejawnej organizacji RUCH. Po jej dekonspiracji został w 1970 tymczasowo aresztowany, zwolniono go po ponad sześciu miesiącach m.in. na skutek zabiegów ze strony prymasa Stefana Wyszyńskiego.

O. Hubert Czuma został też uhonorowany medalem "Bene Merenti Civitas Radomiensis". Wyróżnienie przyznał w 2010 roku prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. W 2015 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Ojciec Hubert Czuma współpracował z Radiem Plus Radom. Był autorem cotygodniowej audycji "Jacy jesteśmy".