Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Zapomniane przez wieki

piątek, 22 stycznia 2016 11:45 / Autor: Radosław Mizera
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Radosław Mizera
W Polsce odradza się stan wdów konsekrowanych. Obecnie jest około 240 kobiet, które po stracie męża zrezygnowały z ponownego małżeństwa i postanowiły oddać swoje życie Chrystusowi. M.in. w diecezji radomskiej 10 kandydatek zgłosiło chęć podjęcia życia charyzmatami, które niesie ze sobą stan konsekrowanych wdów.

Ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Radomiu zwrócił uwagę, że stan wdów konsekrowanych jest jedną z najstarszych form życia konsekrowanego. - Stan wdów konsekrowanych odradza się w Kościele w Polsce. Istniał on już w Kościele pierwotnym, lecz później zanikł. Do przywrócenia tej wczesnochrześcijańskiej praktyki zachęcił w 1994 Jan Paweł II w adhortacji "Vita consecrata" - powiedział ks. Walkiewicz.

Poinformował również, ze obecnie w diecezji do stanu wdów konsekrowanych przygotowuje się 10 kandydatek. Uczestniczą one w spotkaniach formacyjnych, które odbywają się raz w miesiącu w Radomiu i sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. - Te kobiety chcą poświęcić się cichej i pokornej służbie Kościołowi i swoim rodzinom - podkreślił diecezjalny referent życia konsekrowanego.

W Polsce, według danych z 2015 roku, było ok. 240 wdów konsekrowanych i 1 wdowiec w diecezji kieleckiej. Najwięcej wdów konsekrowanych było w archidiecezjach: łódzkiej - 63 i szczecińsko-kamieńskiej - 46, następnie przemyskiej - 15 oraz krakowskiej i poznańskiej - po 13.

Wdowieństwo konsekrowane to jedna z najstarszych obok dziewic i pustelników indywidualnych form życia konsekrowanego. W początkach Kościoła mowa była o błogosławieniu wdów. Forma ta z czasem wraz z rozwojem zakonów stawała się rzadsza a w ostatnich latach znów się odradza.

Wdową konsekrowaną może zostać osoba wierząca, wdowa i najważniejsze - musi czuć powołanie, że Bóg ją powołuje do tego, aby powierzyła Mu swoje życie, aby oddała się na służbę ludziom i Kościołowi. Są też tzw. warunki Pawłowe: kobieta wdowa, która ukończyła 60 lat i miała jednego męża.