RADOM
Radomska szkoła będzie kształciła hakerów
Zespół Szkół Technicznych w Radomiu jest pierwszą szkołą w Polsce, która będzie kształciła uczniów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Stosowna umowa z firmą Cisco została podpisana w ramach trwającej konferencji "Nowoczesne Technologie Informacyjne w Służbie Cyfrowej Szkoły".
Firmę technologiczną, która specjalizuje się w produkcji sprzętu sieciowego, oprogramowania oraz usług związanych z infrastrukturą IT, reprezentowała Anna Czachorowska-Rybkowska, CSR Program Manager. - Cyberbezpieczeństwo jest wymieniane dzisiaj przez wszystkie przypadki i jest niezwykle ważne nie tylko w naszym codziennym życiu, ale również w przyszłości naszego kraju. Chcemy budować kompetencje młodych ludzi w ten sposób, aby nie byli tylko konsumentami, ale byli świadomi zagrożeń cyberbezpieczeństwa, potrafili zarządzać tym segmentem, mogli stać się profesjonalistami w tym w tym zakresie. Brakuje bardzo tego typu programów w programach kształcenia, dlatego cieszę się, że Zespół Szkół Technicznych w Radomiu podejmuje tę inicjatywę, jako pierwsza szkoła w Polsce - mówiła Anna Czachorowska-Rybkowska:
Artur Rudnicki, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu wyraził radość, że uczniowie będą uczyć się podstaw cyberbezpieczeństwa. - W trzeciej klasie będzie fantastyczny przedmiot, czyli tzw. etyczne hakowanie. Cyberbezpieczeństwo to walka dobra ze złem. My będziemy tych dobrych hakerów szkolić - mówił dyr. Rudnicki.
Anna Kwiatkowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu podziękowała wszystkim wykładowcom i wystawcom. - To wy zdecydowaliście się, że chcecie się podzielić swoją wiedzą, doświadczeniem, podzielić się dobrymi praktykami. To dla nas niezwykle cenne, bo dzięki wam uczestnicy wrócą do swoich szkół, do swoich placówek i będą mogli wdrażać te nowoczesne rozwiązania, nowoczesne technologie w swoich placówkach - mówiła dyr. Kwiatkowska.
Tomasz Kulasa z Ministerstwa Edukacji Narodowej mówił, że w tym roku resort przyjął do realizacji politykę cyfrowej transformacji edukacji. - Cieszę się bardzo, że państwo są z nami. Jednym z największych naszych wyzwań jest to, żeby dotrzeć do tych, których na takich konferencjach jak ta, nie ma - mówił przedstawiciel ministerstwa edukacji.
Z kolei Jan Aleksander Wierzbicki, dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie powiedział, że istotne jest, aby technologie przybliżać nauczycielom, a następnie samym uczniom. - Jako nauczyciele powinniśmy dbać to, żeby technologia służyła rozwoju wiedzy, umiejętności i wszystkiego tego, co jest związane ze szkołą i z edukacją ucznia - podkreślił dyr. Wierzbicki:
Głos zabrała również Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. - Jestem niezmiernie dumna, że ta konferencja odbywa się w Zespole Szkół Technicznych. Życzę efektywnego czasu spędzonego właśnie w tej szkole - powiedziała wiceprezydent miasta.
Patronem medialnym konferencji jest Radio Plus Radom.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/78623-radomska-szkola-bedzie-ksztalcila-hakerow#sigProGalleriabf36534ea1