Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Solidarność z rodzicami dzieci utraconych

niedziela, 16 października 2016 18:24 / Autor: Michał Kaczor
Solidarność z rodzicami dzieci utraconych
Michał Kaczor

W sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej uczczono Dzień Dziecka Utraconego. Wprowadzone zostały też relikwie św. Joanny Beretty Molli.

Liturgia rozpoczęła się wyczytaniem imion "dzieci utraconych" w czasie ciąży lub porodu. To w ich intencji, a także rodziców, którzy przeżyli tę tragedię, modlili się zgromadzeni wierni.

Mszy świętej w bazylice MB Ostrobramskiej przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Modlimy się za rodziców, którzy utracili dzieci. To dzień solidarności ze wszystkimi rodzicami, którzy w jakikolwiek sposób utracili dziecko. Dziecko przed urodzeniem, dziecko, które odeszło na skutek choroby, czy wypadku. Dzisiaj jesteśmy z wami, modlitwą obejmujemy wasze rodziny - mówił do wiernych. - Drodzy rodzice, jeśli macie wątpliwości, czy była to dziewczynka czy chłopiec, nadajcie w duchu dziecku imię - dodał biskup radomski.

Dalej mówił, że dzieckiem jest każda istota ludzka, od momentu poczęcia. - Bardzo dużo się o tym dyskutuje, a my dzisiaj chcemy się po prostu modlić. Modlimy się o większy szacunek dla człowieka, dla rodziny, dla dziecka - podkreślił bp Henryk Tomasik.

Posłuchaj całej homilii ks. bpa Henryka Tomasika:

W czasie mszy świętej wprowadzone zostały relikwie św. Joanny Beretty Molli, która podjęła decyzję o urodzeniu dziecka mimo zagrożenia życia. To pierwszy kościół w diecezji radomskiej, w której czczone będą jej relikwie. - Pragniemy powitać wśród nas świętą, którą nasz wielki rodak, św. Jan Paweł II jako ostatnią w swoim pontyfikacie wyniósł na ołtarze. Wprowadzamy dzisiaj relikwie świętej, która ratuje życie dziecka. Która mówi do lekarzy "ratujcie dziecko" - mówił ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Do skarżyskiej Ostrej Bramy przebyła również Krystyna Zając, prezes Fundacji SOS Rodzinie. Jest ona odpowiedzialna za szerzenie kultu Joanny Beretty Molli w Polsce z upoważnienia jej męża i rodziny. Jako pierwsza relikwie Świętej przyjęła parafia Świętego Stanisława Biskupa w Łabowej koło Nowego Sącza.

Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele polskiego parlamentu, świętokrzyscy samorządowcy, przedstawiciele duszpasterstwa rodzin, a także, i przede wszystkim, rodzice, którzy utracili swoje dzieci. Sami podkreślają, że takie wsparcie modlitewne jest bardzo potrzebne.

Po liturgii poświęcono Grób Dziecka Utraconego. Mieści się on na terenie cmentarza na Łyżwach w Skarżysku-Kamiennej. Na nagrobku umieszczono wizerunek Matki Bożej. Obok umieszczono cytat z Księgi Proroka Jeremiasza: "Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię". W diecezji radomskiej to jedyne takie miejsce. - Od 6 lat zbieraliśmy datki na ten grób. Każdemu dziecku, a w szczególności zmarłemu w łonie matki, należy się szacunek i godny pochówek. Podpisaliśmy też porozumienie ze szpitalem i od tej pory każde dziecko nienarodzone, a pozostawione w szpitalu zostanie godnie pochowane - mówił Roman Wojcieszek, były prezydent Skarżyska-Kamiennej, a obecnie Rycerz Kolumba.

Dziecko martwo urodzone może złożyć w grobie każdy rodzic. Warunkiem jest uzyskanie aktu urodzenia, który uzyskuje się na podstawie wystawianej przez szpital Karty Martwego Urodzenia lub Karty Zgonu.