Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci Adam i Ewa, pierwsi rodzice
Dziś jest: Wtorek, 24 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Poniewierski laureatem nagrody św. Kazimierza

niedziela, 05 marca 2017 20:00 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Kanclerz kurii diecezji radomskiej, ks.prałat Edward Poniewierski został tegorocznym laureatem nagrody św. Kazimierza. Uroczystość jej wręczenia odbyła się w niedzielę, 5 marca w Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu. Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia. Święty Kazimierz od 1983 roku jest patronem miasta.

Nagrodę wręczył przewodniczący kapituły Karol Semik, wiceprezydent Radomia. - To co jest wydarzeniem związanym z nagrodą św. Kazimierza, to coroczne przywoływanie dorobku mieszkańców miasta. W tym roku nominowani reprezentują różne działania, miejsca i wzmacniają pozytywny wizerunek miasta - mówił wiceprezydent Radomia.

Ks. Edward Poniewierski odbierając nagrodę powiedział, że "postać św. Kazimierza wydobył z niepamięci pierwszy biskup radomski Edward Materski". - Przez stulecia zapomnieliśmy o świętym Kazimierzu. Dzięki niemu ten święty jest patronem Radomia - mówił ks. Poniewierski. - Gdyby w życiu naszego miasta zabrakło tych różnych kropli, którymi jest działalność wszystkich nominowanych, to nasze miasto byłoby uboższe. A tak może być coraz bardziej kochane. Dziękuję tym wszystkim, którzy podjęli decyzję o przyznaniu tej nagrody - dodał ks. Poniewierski.

Laureat nagrody przeprowadził m.in. remont katedry oraz był wydawcą wielu publikacji książkowych o Radomiu. Ks. prałat Edward Poniewierski ma 64 lata. Pochodzi z Radomia. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 roku z rąk Sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego w Sandomierzu. Ukończył studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 7 marca 1991 r. został mianowany kanonikiem honorowym kapituły konkatedralnej w Radomiu. Po reorganizacji Kościoła w Polsce bullą papieską z 25 marca 1992 r., został inkardynowany do nowo utworzonej diecezji radomskiej. Przez kilka lat pełnił też posługę ojca duchownego kleru i diecezjalnego dyrektora Unii Apostolskiej kapłanów. Z dniem 5 sierpnia 1996 r. został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. W sierpniu 1999 roku posługę pasterską w diecezji przejął nowy biskup diecezjalny, bp Jan Chrapek, który w dzień swego ingresu poprosił go, by podjął obowiązki kanclerza kurii diecezjalnej. Nominację otrzymał 4 września 1999 roku. 29 czerwca 2002 roku został proboszczem parafii katedralnej w Radomiu pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny i Dziekanem Dekanatu Radom Centrum, a 24 Czerwca 2004 roku otrzymał godność Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II zostając prałatem. Od 2013 roku jest kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej.

W tym roku nominowano do nagrody: Stanisława Kowalskiego, prezesa Stowarzyszenia Czerwiec' 76, jednego z organizatorów obchodów 40. rocznicy radomskiego protestu robotniczego, Barbarę Łopyta, założycielkę portalu społecznościowego Radom-Retrospekcja, Łukasza Wykrotę, prezesa Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów "Sprężyści", Stowarzyszenie VADE MECUM, działające przy VI LO im. J. Kochanowskiego, które organizuje między innymi rekonstrukcje historyczne.

Patron nagrody, święty Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki w latach 1481-1483 przebywał w Radomiu, stąd sprawował w imieniu króla rządy w Koronie. Zasłynął z mądrych rządów i pobożnego życia. Kanonizowany w 1521 roku, został w 1983 ogłoszony przez papieża Jana Pawła II patronem Radomia, a dziewięć lat później - patronem diecezji radomskiej.

Przed wręczeniem nagrody św. Kazimierza odbył się Wielki Test Wiedzy o Historii Radomia. W tym roku konkurs był bardzo zacięty. Nawet dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy. Dlatego zdecydowano o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc: dla Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Bractwa Rowerowego w Radomiu. Zwycięskie drużyny przekazały nagrody dla polskiego progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Młodzież wystawiła na deskach Resursy program o Kaziukach Wileńskich, czyli obchodach święta patronalnego Wilna.