DIECEZJA RADOMSKA
Bp Tomasik: dziękczynienie to ważny wymiar życia religijnego
Wdzięczność jest znakiem kultury człowieka i zobowiązaniem – przypominał biskup radomski Henryk Tomasik przed Świętem Dziękczynienia. W tym roku w niedzielę 4 czerwca na Polach Wilanowskich przed Świątynią Opatrzności Bożej, uczestnicy święta dziękować będą za życie i posługę św. Brata Alberta oraz wszystkie dzieła charytatywne i tworzących je ludzi.
Bp Tomasik zwrócił uwagę, że słowo dziękuję związane jest ze świadomością daru, którym jest każdy dzień życia i konkretne wartości przychodzące od Boga za pośrednictwem drugiego człowieka. Przypomniał, że wdzięczność jest oznaką kultury człowieka. Jest także zobowiązaniem. - Mówi się, że społeczeństwo staje się roszczeniowe. Często oczekujemy od innych różnych darów, a za mało dziękujemy. Zatracamy postawę wdzięczności, również wobec Boga. Znamy polskie przysłowie, że jak trwoga to do Boga, a potem zapominamy o dziękczynieniu, o tym ważnym wymiarze życia religijnego – mówił biskup Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.
Biskup Tomasik nawiązał też do Święta Dziękczynienia, które odbędzie się 4 czerwca pod hasłem "Dziękujemy za chleb". Przypomniał, że odwołuje się ono bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego. W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów. - W roku św. Brata Alberta będzie to okazja do dziękczynienia za życia świętego i ludzi włączających się w dzieła charytatywne i pomoc potrzebującym – mówił gość Radia Plus Radom.
Biskup Henryk Tomasik z okazji zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego powiedział, że „niezwykle ważne jest przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania”. Podziękował przy okazji tym wszystkim, którzy podejmują trud przygotowania młodych do tego sakramentu. - Dziękuję też samej młodzieży, która poważne podchodzi do tej ważnej chwili w ich życiu. Cieszę się, że pojawiają się nowe formy przygotowania. To praca w małych grupach, zaangażowanie animatorów świeckich i samych rodziców. Potrzebne jest ożywienie wiary w Ducha Świętego, pogłębienie naszej duchowości, aby chrześcijaństwo nie polegało tylko na wykonywaniu pewnych czynności, ale miało rzeczywiście Ducha Bożego – powiedział ksiądz biskup.
W audycji biskup Tomasik podziękował na wsparcie jakiego doświadczył przebywając przez półtora tygodnia w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. - Dziękuje, że Bóg wciąż pozwala mi spełniać misję w diecezji radomskiej. Dziękuje wszystkim, którzy w tych dniach wspierali mnie swoją modlitwą. Dziękuję całemu zespołowi drugiego oddziału wewnętrznego i dyrekcji szpitala – powiedział biskup radomski.