Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 23 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Odsłonięto płyty historyczne przy radomskiej farze.

sobota, 23 listopada 2024 15:48 / Autor: Radosław Mizera
Odsłonięto płyty historyczne przy radomskiej farze.
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W trakcie uroczystości zostały wręczone okolicznościowe dyplomy dla ofiarodawców poszczególnych mosiężnych tablic, odbyła się też prelekcja prof. Dariusza Kupisza oraz koncert w wykonaniu zespołu wokalnego „Cantus Miraculus” pod kierunkiem Roberta Pluty.

Wykonanie tablic mosiężnych to inicjatywa ks. Mirosława Nowaka, proboszcza parafii farnej. Wokół świątyni zostały rozmieszczone odlewy, upamiętniające wizyty w kościele monarchów i innych znamienitych gości, którzy zapisali się na kartach polskiej historii.

W przypadku króla Kazimierza Wielkiego podano daty budowy świątyni, ale wiadomo, że ostatni z Piastów na polskim tronie przebywał w tym czasie kilkakrotnie w Radomiu, doglądając organizacji Nowego Miasta. Daty przy imionach pozostałych władców oznaczają, nie okres ich życia, czy też panowania lecz pierwszy i ostatni, udokumentowany źródłowo pobyt w Radomiu, gdy już władali krajem lub sprawowali w nim rządy namiestnicze. Prof. Dariusz Kupisz:

Poszczególne tablice ufundowali sponsorzy. Wśród nich małżeństwo Maria i Sylwester Krawczykowie.

Historia kościoła farnego sięga roku 1360, kiedy rozpoczęto jego budowę. Budowla utrzymana jest głównie w stylu gotyckim. Od początku fara była integralną częścią Miasta Kazimierzowskiego i Zamku Radomskiego. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1408 r. Około 1360 roku został wzniesiony z czerwonej cegły pierwotny, jednonawowy kościół, fundacji Kazimierza Wielkiego. W wiekach XV i XVI dobudowano kaplice boczne, z których zachowała się kaplica różańcowa, fundowana w 1481 r. przez mieszczanina Jana Warcaba. Św. Kazimierz Jagiellończyk, rezydując w Radomiu z polecania ojca w latach 1481-1483, traktował kościół farny jako świątynię zamkową i częste miejsce swej modlitwy.