Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Nowinki technologiczne dla parafii

czwartek, 21 września 2017 14:17 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Dźwięk, ogrzewanie i nowoczesne wyświetlacze. W Turnie k. Białobrzegów odbyła się konferencja "Obiekty sakralne". Gospodarze parafii i domów zakonnych mogli zapoznać się z najnowszymi systemami w kościołach.

Konferencja przeznaczona była przede wszystkim dla gospodarzy parafii, zakonów, rad parafialnych i przedstawicieli kurii.

- Spotkanie jest poświęcone przede wszystkim budowie, renowacji i wyposażeniu obiektów sakralnych. Przedstawiamy tutaj zagadnienia związane zarówno z wyposażeniem wnętrz sakralnych, ale też z nowymi technologiami - mówi Agnieszka Karaś, organizator.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z nowymi technologiami w zakresie nagłośnienia, ochrony danych, systemów grzewczych, ale także wyświetlania.

- Przyświecało nam hasło "uniwersalność", czyli stworzenie systemu, który będzie dostarczał informację dla wiernych w postaci tekstów pieśni, jak również rozbudowę według nowych potrzeb. Podstawą u nas jest łącze wi-fi, więc możemy z każdej komórki, z każdego laptopa, z każdego tabletu sterować systemem - mówi Zbigniew Gralewski z firmy zajmującej się zarządzaniem multimediami w kościele.

Dużym wyzwaniem dla parafii jest zamontowanie odpowiedniego nagłośnienia. Budynki sakralne wymagają prób akustycznych.

- Kościół jako obiekt jest bardzo trudny pod względem nagłośnienia, ze względu na akustykę wnętrza. Dobre nagłośnienie kościoła jest dużym wyzwaniem. Pod względem akustycznym i żeby dopasować do wnętrza, do architektury, żeby za bardzo nie ingerować. Na każde zdarzenie akustyczne w kościele trzeba spojrzeć z dwóch perspektyw: z perspektywy nadawcy komunikatu, czyli księdza, który wygłasza kazanie i z perspektywy odbiorcy, który tego kazania słucha - mówi Edward Popławski z firmy zajmującej się systemami dźwiękowymi.

Systemy w kościele to jedno, ale trzeba też zadbać o elewację i pokrycie dachu.

- Prezentujemy stare, dobre rzemiosło, pokazując poprawne wykonanie dachów, elewacji, obróbek blacharskich z tytan-cynku. Trwałość tytan-cynku szacuje się na 90 do 120 lat - mówi Igor Pilutkiewicz.

- Rozwiązań jest dużo. Część już mam w swojej parafii, a tutaj patrzę jakieś nowinki, coś do wykorzystania, ubogacam się. Każdy ksiądz powinien tu być, żeby parafia nie cofała się technologicznie, tylko wychodziła do wiernych - mówi ks. Marek Borys z parafii Kowalków.

- Chciałem się zorientować, jakie tutaj są oferty dla obiektów sakralnych. Nade wszystko interesuje mnie blacha na kościół. Tutaj na stoisku rozmawiałem już z panem odnośnie blachy tytanowo-aluminiowej - mówi ks. Stanisław Kudełka z parafii Miłosierdzia Bożego w Pińczowie.

Konferencję zakoczyło losowanie nagród. Do wygrania była wolnoobrotowa wyciskarka do soku oraz ogrzewacz do zakrystii.