Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Początek z ks. Franciszkiem Blachnickim

piątek, 06 października 2017 16:56 / Autor: Jakub Szczechowski
Początek z ks. Franciszkiem Blachnickim
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Można rozwiązać quiz, obejrzeć bogatą galerię zdjęć, a przede wszystkim zapoznać się z życiorysem i przesłaniem Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu można oglądać wystawę o założycielu Ruchu Światło-Życie.

 

Jutro o godz. 19 odbędzie się wernisaż wystawy 'Wychowawca wolnych ludzi". To inicjatywa parlamentarzystów związanych z Ruchem Światło-Życie i Akcją Katolicką, Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku oraz moderatora ruchu ks. Marka Sędka. Pierwszy raz pokazana została w marcu tego roku w Sejmie w ramach obchodów 30-tej rocznicy śmierci ks. Blachnickiego. - Cieszymy się, że ta wystawa zagościła w Radomiu. Pokazuje ona postać ks. Franciszka Blachnickiego, opowiada jego życie, zwłaszcza moment nawrócenia, a potem mówi o całym dziele, koncentrując się na wychowywaniu wolnych ludzi. Ogląda się ją bardzo miło. Wszystko jest multimedialne, dobrane są teksty - powiedział nam ks. bp Piotr Turzyński.

Główny temat to wychowanie do wolności. - Ewangelia daje wolność. Chrystus daje wolność. Ks. Franciszek Blachnicki przez swoje nawrócenie dotknął jakoś tej wolności i potem w kontekście komunizmu zależało mu na tym, żeby wychowywać ludzi wolnych, odważnych i konsekwentnych chrześcijan - wyjaśnił ks. bp Turzyński. To wolność w rozumieniu szerokim, nie tylko od nałogów, ale też społeczna, od zniewoleń cywilizacyjnych, totalitaryzmów. - Ks. Franciszkowi zależało na tym, aby nowi ludzie tworzyli nową kulturę - kulturę szacunku, miłości, służby, kulturę daru.

Bp Turzyński od lat związany jest z Ruchem Światło-Życie, w nim się wychował. Wspomina też spotkania z ks. Blachnickim. Pierwsze było podczas oazy rodzin w Krościenku, kiedy był jeszcze małym chłopcem. - Pamiętam postać taką niezwykle nobliwą, szlachetną, trochę zdystansowaną, ale kogoś, kto był pewnym symbolem i znakiem. Potem przyjeżdżał kilka razy do Radomia. Rzeczywiście to postać charyzmatyczna.

Wernisaż wystawy to jednocześnie otwarcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu, któremu patronuje Radio Plus Radom.