Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Szukamy pamiątek po męczennikach

wtorek, 01 kwietnia 2014 12:28 / Autor: Radosław Mizera
Szukamy pamiątek po męczennikach
Radosław Mizera

O przekazywanie pamiątek związanych z postaciami pięciu radomskich męczenników z okresu drugiej wojny światowej, zachęca Kuria Diecezjalna w Radomiu. Zostaną one przekazane do powstającego Muzeum Katedralnego przy kościele Opieki Najświętszej Maryi Panny.

Ks. prałat Edward Poniewierski, kanclerz kurii poinformował, że w muzeum znajdą się m.in. ruchome zabytki, będące własnością katedry, jak również argenteria, czyli niektóre naczynia liturgiczne o szczególnej wartości historycznej. Będzie też ekspozycja dotycząca - jak mówi ks. Poniewierski - młodego biskupstwa radomskiego, która będzie przybliżała zwiedzającym sylwetki biskupów: Edwarda Materskiego, Jana Chrapka i Zygmunta Zimowskiego.

Planowane jest również stworzenie ekspozycji ukazującej sylwetki pięciu radomskich męczenników z czasów drugiej wojny światowej, a więc: Kazimierza Sykulskiego, Franciszka Rosłańca, Kazimierza Grelewskiego, Stefana Grelewskiego i Bolesława Strzeleckiego. Do tego grona zostanie włączona postać biskupa Piotra Gołębiowskiego, którego proces beatyfikacyjny toczy się w Rzymie. Bp Gołębiowski był jednym z dwóch polskich biskupów, którym władze PRL nie udzieliły zgody na wyjazd na Sobór Watykański II. - Na wystawie będziemy prezentować pamiątki po biskupie Piotrze, do których udało się nam dotrzeć. Będziemy również wdzięczni za przekazywanie kolejnych pamiątek związanych z księżmi, którzy zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych. Będą też eksponowane dzieła ks. Władysława Paciaka, które przedstawiają tematykę obozową. Pamiątki po księżach można przynosić do siedziby kurii biskupiej w Radomiu przy ulicy Malczewskiego - powiedział ks. Edward Poniewierski. Muzeum zostanie otwarte po wakacjach.

Muzeum Katedralne jest jednym z elementów realizowane wspólnego projektu unijnego: gminy Radom, katedry i Kurii Diecezjalnej. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzymał wsparcie w wysokości ponad 455 tys. złotych. Głównym założeniem projektu jest wyznaczenie i oznakowanie szlaku turystycznego "Zabytki Radomia". Zostaną one odpowiednio oznakowane tablicami informacyjnymi. Dla zwiedzających przygotowane zostaną także mapy przewodniki oraz strona internetowa. Ponadto, w swojej bogatej ofercie turystycznej projekt zakłada powstanie Centrum Informacji Turystycznej, które zostanie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zwiększy to zakres dostępności do informacji turystycznej o zasięgu regionalnym.