Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kwesta Wielkanocna

niedziela, 13 kwietnia 2014 14:41 / Autor: Radosław Mizera
Kwesta Wielkanocna
Radosław Mizera

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu organizuje w Wielką Sobotę, 19 kwietnia kwestę, z której środki zostaną przeznaczone na odnowę cennych nagrobków.

Tegoroczna kwesta będzie dziewiątą wielkanocna zbiórką środków finansowych na rzecz ratowania najcenniejszych nagrobków, na najstarszej nekropoli miasta, której początki sięgają 1812 roku. Pochowanych jest na niej ponad 200 tysięcy zmarłych, wśród których spoczywają m.in. powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampani wrześniowej i okupacji oraz jak do tej pory udało się ustalić również 5 żołnierzy gen. Władysława Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski, zmarli na Ziemi Radomskiej. Pochowani są również malarz batalista Józef Brandt i doktor Ludwik Przybyłko, uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii oraz biskupi radomscy; Edward Materski i Stefan Siczek.

- Zachęcam w imieniu Społecznego Komitetu, odwiedzających w Wielką Sobotę groby bliskich zmarłych, do złożenia datków finansowych, na tegoroczne renowacje zabytkowych nagrobków, które realizować będziemy w porozumieniu z właścicielem cmentarza, parafią św. Wacława w Radomiu - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Komitetu.

- Większość środków już zgromadziliśmy podczas ubiegłorocznej kwesty we Wszystkich Świętych, a było ich 40 tysięcy złotych. Już dziś wiemy, że w 2014 r. renowacje nagrobków Kobierskich i Piotra Błochowicza oraz rodziny Mierzyńskich, będą kosztowały ok. 60 tysięcy złotych. Każdy więc, kto składa darowiznę ma również cząstkę w dziele duchowej i materialnej adopcji zabytkowych nagrobków, z których przez 19 lat istnienia Komitetu, naprawdę możemy być wszyscy dumni. Cmentarz przez ostatnie lata stał się, przede wszystkim dzięki staraniom dyrektora nekropolii ks. Piotra Zamarii oraz Komitetu i wszystkich darczyńców, pięknym przykładem pamięci o zmarłych oraz materialną i duchową wartość sztuki sepulklarnej - powiedział Sławomir Adamiec.

Społecznicy będą w tym roku chcieli odnowić groby rodziny Kobierskich i Piotra Błochowicza, które tworzy unikatowa żeliwna stela z lat 50. XIX w. oraz żeliwno-piaskowy grób Floriana Mierzyńskiego, sędziego pokoju z Radomia. W płycinach postumentu są odlane inskrypcje z lat 80. i 90. XIX w. Jedna z nich upamiętnia Floriana Mierzyńskiego. Wierzchnią płytę grobowca okala ciekawa pod względem artystycznym, secesyjna balustrada z motywem ażurowych palmet.

Tegoroczna wielkanocna kwesta na radomskim cmentarzu, prowadzona będzie przez członków Społecznego Komitetu w Wielką Sobotę, w godz. 9.00 - 14.00.