Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Po raz pierwszy założyli sutannę

sobota, 08 grudnia 2018 20:51 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

5 alumnów po raz pierwszy założyło dziś sutannę. W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyła się ceremonia obłóczyn i kandydatur.

Tradycyjnie 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, odbywają się obłóczyny. Sutannę po raz pierwszy założyli dzisiaj alumni: Damian Gajownik, Patryk Karbownik, Filip Kochanowski, Emil Komorek i Artur Spasiński.

Mszy świętej przewodniczył biskup Piotr Turzyński.

- Matka Boża została nam dana z wysokości krzyża przez Chrystusa jako matka i opiekuje się nami. Ona jest dla nas wzorem i opiekunką. Chcemy, jak Ona, mówić Panu Bogu „tak”. Kiedy jest bardzo trudno, uciekamy się do Niej, aby nas ochroniła. W niej zło nie ma żadnego przyczółku. Wobec tego szatan jest bezradny. Drodzy bracia alumni, może czasem jesteście zmieszani i stawiacie pytania tak samo, jak Matka Boża. Nie lękajcie się jednak. Weźcie Ją do domu, do swojego serca. Z Nią będziemy zwycięzcy – mówił biskup Turzyński.

Odsłuchaj całą homilię z ceremonii obłóczyn:

 Prawo noszenia stroju duchownego otrzymali alumni III roku.

- To jest uroczystość patronalna naszego seminarium. Już od lat tradycją tego dnia jest uroczysta ceremonia poświęcenia sutanny.  To jest zewnętrzny znak tego, co mają nosić w sercu – wartości duchowe. Mówimy „osoba duchowna”, czyli sutanna jako zewnętrzny znak tego, że to ktoś, kto przygotowuje się do pełnienia posługi w Kościele – mówi ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

W ostatnich dniach alumni brali udział w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Mirosława Cholewę.

Alumn Filip Kochanowski z Opoczna podkreśla, że dzisiejsza uroczystość to zmiana nie tylko zewnętrzna – w postaci nałożenia sutanny – ale również wewnętrzna.

- Przede wszystkim dużo dzieje się we wnętrzu człowieka. Przygotowania do tej uroczystości naprawdę wiele zmieniają. To świadczy o tym, że przyjęcie sutanny to znak gotowości do dalszej posługi kapłańskiej i przygotowywania się do niej – mówi.

- Ludzie będą nas już postrzegać jak księży. Ważne, żeby godnie nosić ten strój. Na pewno to jest sygnał, że ta droga, na którą wkroczyliśmy, przybiera poważny kształt  – mówi Patryk Karbownik z parafii Nieświń.

Alumni V roku publicznie wyrazili dziś pragnienie i gotowość do przyjęcia święceń kapłańskich. Do grona kandydatów włączeni zostali: Karol Dobrasiewicz, Piotr Kędzierski, Michał Kopciński, Paweł Łęcki, Michał Nachyła i Łukasz Szymański.

- Zewnętrznie nic się nie zmieniło, ale dla nas to dzień duchowego przeżycia i podjęcia kluczowej decyzji, jeśli chodzi o przyjęcie święceń. Przygotowywałem się do tego dosyć długo razem z kierownikiem duchowym – mówi alumn Michał Kopciński z parafii św. Stefana w Radomiu.

Na koniec medale papieskie Pro Ecclesia et Pontifice otrzymali Tadeusz Czochór i Jerzy Mastalerz – budowniczowie seminarium.