Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Spotkanie z "Klechą"

piątek, 14 grudnia 2018 08:58 / Autor: Weronika Chochoł
Spotkanie z "Klechą"
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

54 dni zdjęciowe, ponad trzy tysiące aktorów na planie, ośmiomilionowy budżet. W radomskiej Resursie Obywatelskiej odbyło się spotkanie z twórcami filmu 'Klecha' opowiadającego o księdzu Romanie Kotlarzu i wydarzeniach Czerwca'76. Podczas spotkania wyświetlone zostały również fragmenty filmu oraz sceny z planu zdjęciowego.

Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Radomiu, Trablicach, Sadkowie i na Jasnej Górze. Zakończyły się w Pionkach 24 października. Film będzie opowiadał historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ - ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Szefem specjalnego oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo” (w tej roli Piotr Fronczewski). Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy. Jednym z jej ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana Kotlarza (Mirosław Baka), wikariusza z podradomskiej parafii Pelagów, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Sandomierzu w latach pięćdziesiątych.

Obok Mirosława Baki i Piotra Fronczewskiego na dużym ekranie widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in.: Artura Żmijewskiego (towarzysz Stefan), Danutę Stenkę (Lucyna), Janusza Chabiora (ksiądz kanonik), Marcina Bosaka (prokurator), Ignacego Gogolewskiego i wielu innych. 

Premiera filmu zaplanowana jest na wiosnę przyszłego roku. Na planie pracowało w sumie ponad trzy tysiące aktorów i statystów, a przygotowanie produkcji kosztowało 8 milionów złotych. Środki na stworzenie filmu udało się pozyskać m.in. z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a także z kasy miejskiej. - Myślę, że ten film będzie rzadką w Polskim kinie okazją, żeby zobaczyć osoby i wydarzenia Czerwca'76. To fragment historii, który dotychczas nie był tematem polskiego kina - mówi Andrzej Stachecki - producent filmu "Klecha": 

 - Chciałem zbliżyć się do obiektywnej prawdy o wydarzeniach radomskich. Do prawdy, nie narracji, którą propaganda komunistyczna wlała w umysły i uczestników tych wydarzeń oraz kolejnych pokoleń - mówi Wojciech Pestka - scenarzysta: 

- Chcemy dotrzeć do księdza Kotlarza w każdym okresie jego życia. Szukamy go całego, żeby całego go poznać - mówi ks. Edward Poniewierski - kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej: 

W spotkaniu udział wziął m.in Andrzej Jakubiak - jeden z kierowców ks. Kotlarza. Ze wzruszeniem wspomina jego mądrość i dobroć: 

 Ciekawi efektów pracy byli również statyści i obsługa techniczna: Ciekawi efektów pracy byli również statyści i obsługa techniczna:

Koproducentem i dystrybutorem kinowym filmu będzie Telewizja Polska. TVP jest również zainteresowana stworzeniem mini serialu na podstawie scenariusza i materiałów filmowych.