Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego

sobota, 02 lutego 2019 19:22 / Autor: Monika Nowakowska
Kościół obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W święto Ofiarowania Pańskiego przypada 23. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowiony przez papieża Jana Pawła II, jako dzień wdzięczności za obecność osób konsekrowanych w Kościele i na świecie. Siostry, bracia i ojcowie zakonni, którzy posługują w Diecezji Radomskiej spotkali się w klasztorze oo. cystersów w Wąchocku.

Mszy św. w intencji powołanych do życia konsekrowanego, ich rodzin oraz o nowe i święte powołania – przewodniczył bp Henryk Tomasik. Tegoroczny temat dotyczył młodzieży i jej powołania, a także zaangażowania osób konsekrowanych w posługę młodzieży. -Dziś Panu Bogu dziękujemy za każdego księdza, za każdego ojca, za każdego brata zakonnego i siostrę zakonną i za każdą osobę życia konsekrowanego - mówi biskup:

- Ten, który odchodzi od świata fizycznie, to on jeszcze bardziej wchodzi w świat duchowy - przez modlitwę, zaangażowanie się czy cierpienie. Ma wtedy taką duszę bardziej misyjną - mówi opat klasztoru oo. Cystersów, ojciec Eugeniusz August:

- Bóg, nie wiadomo dlaczego, chyba tylko  z miłości, wejrzał i wezwał nas do takiego życia - mówi brat Grzegorz Baczyński ze Wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego:

- Byłam zaręczona. Wiedziałam co zostawiam, to zresztą było piękne i pociągające, ale gdzieś miłość Boża była większa - mówi siostra Joanna, kapucynka Najświętszego Serca Jezusa:

W diecezji radomskiej jest ponad 400 osób konsekrowanych, w tym 300 sióstr i 100 ojców i braci zakonnych. Jest także 9 wdów konsekrowanych, a 3 kolejne kobiety przygotowują się do złożenia ślubów. Są również 3 dziewice konsekrowane. W diecezji radomskiej istnieje jeden zakon klauzurowy sióstr klarysek w Skaryszewie.

Osoby konsekrowane - zakonnice i zakonnicy - żyją w społeczeństwie, pracują i wykonują codzienne obowiązki domowe, a przy tym chcą służyć Bogu i ludziom.

W Polsce i za granicą posługuje 18 807 sióstr zakonnych oraz 11 613 zakonników w takich obszarach życia kościelnego i społecznego, jak praca wychowawcza i nauczanie, różne formy opieki nad młodzieżą, katechizacja i inne formy ewangelizacji, pomoc o charakterze duchowym i materialnym.

Zgromadzenia męskie o największej liczbie członków to franciszkanie (1273), salezjanie (1043) i franciszkanie konwentualni (931). Największą zaś liczbą powołań cieszą się franciszkanie konwentualni, franciszkanie i oblaci Maryi Niepokalanej.

Liczba sióstr zakonnych w Polsce to ogółem 18 807, z czego 1 254 to mniszki żyjące w klasztorach kontemplacyjnych. W Polsce istnieje 105 żeńskich zakonów czynnych, które posiadają 2 150 domów.

Siostry prowadzą aktualnie 501 instytucji edukacyjnych (żłobki, przedszkola, szkoły wszystkich stopni) i pracują w 106 prowadzonych przez innych. Obejmują tą pracą ok. 51 tys. dzieci i młodzieży. Pracują też na 22 uczelniach wyższych. Prowadzą internaty, bursy, stancje i akademiki dla ok. 2200 młodzieży. W katechezie pracuje 2025 sióstr, obejmując nauczaniem ponad 375 tys. osób, w tym młodzież akademicką.

W Polsce są również 34 instytuty świeckie życia konsekrowanego, które zrzeszają ponad 1250 osób. Do najliczniejszych należą Świecki Instytut Maryi Służebnicy Pańskiej – wywodzący się z Ruchu Rodzin Nazaretańskich, „Elianum” – instytut świecki o duchowości karmelitańskiej, oraz żeński Instytut Świecki Chrystusa Króla. Instytut Niepokalanej Matki Kościoła (INMK) należy do jednych z liczniejszych.

Ponadto w Polsce jest 292 dziewic konsekrowanych i 329 wdów konsekrowanych.