DIECEZJA RADOMSKA
Podobni do Trójcy Świętej
- Bądźcie jak Maryja, słuchajcie Boga Ojca, idźcie z Nim za rękę przez życie, przyjmijcie Chrystusa, mówcie: Jezus jest Panem i pozwólcie się napełnić Duchowi Św. Nie bójcie się Go nieść wszędzie tam, gdzie idziecie - mówił dziś do młodzieży ks. bp Piotr Turzyński. Przewodniczył Mszy Św., wieńczącej modlitewnie Diecezjalne Dni Młodzieży.
Eucharystia sprawowana była w Muzeum Wsi Radomskiej, które podejmowało młodzież podczas ich diecezjalnego spotkania. Dziś ta wspólnota młodzieżowa poszerzyła się także o rodziny. W otoczeniu przyrody i wiejskich chat, siedząc na karimatach, uczestnicy wchodzili w tajemnicę Trójcy Św., w Jej uroczystość. Bp Turzyński w homilii nawiązał właśnie do przyrody, do niezwykłych praw nią rządzących, których twórcą jest Bóg. - Warto podziwiać choćby trawę jak bardzo jest elastyczna, bo wieje wiatr i nie łamie się od razu. Jest mądrość w świecie. Jest mądrość ukryta w nas. To jest mądrość Boga, mądrość Stwórcy - mówił ks. bp Turzyński.
Biskup zwrócił uwagę na to, że jesteśmy stworzeni przez Boga w Trójcy jedynego, jest w nas zatem ślad Trójcy Św. - To pamięć, rozum i wola, która chce i kocha - przypomniał za św. Augustynem i poddał analizie poszczególne wspólne cechy.
Pamięć ma różne poziomy - indywidualna, wspólnotowa, narodu. - Jeśli nie ma pamięci, to nie ma korzenia, nie ma tożsamości. Gdy ktoś nie pamięta swojej przeszłości, nie wie kim jest. Nie zapomnijcie o waszych korzeniach, o babci, o mamie, o tacie, o kochanej Polsce, o tym, co poprzednie pokolenia młodzieży przeżywały, o Światowych Dniach Młodzieży, o św. Janie Pawle II - mówił bp Piotr.
Drugie podobieństwo do Trójcy Św. to mądrość. - Proszę was, żebyście chcieli być mądrymi. Chce być mądry, chce szukać prawdy. Ostatecznie prawdą jest Bóg. Prawda jest taka, że nie zostaliśmy wsadzeni na świat przez przypadek, ale że jesteśmy kochani, wartościowi, odkupieni krwią Zbawiciela - wyjaśniał ks. biskup.
Kolejna cecha to wola, ludzkie zamierzenia. - Gdyby człowiekowi się nie chciało, to jest koniec, to jest choroba. Chcę. Ale najbardziej to chcemy kochać i być kochani. Duch Św. jest w nas sprawcą chcenia, miłowania - mówił ks. bp Turzyński.
Czwarte podobieństwo biskup dodał od siebie. To wspólnotowość. - Człowiek potrzebuje wspólnoty. Bez niej usycha. Czuje się bardzo samotny. Człowiek nie może żyć bez wspólnoty. Nie zamykajcie się nigdy w sobie, szukajcie ludzi dobrych, szlachetnych, bądźcie otwarci. Trzeba być z innymi, trzeba budować wspólnotę. Nie możliwe jest być dobrym uczniem Chrystusa bez wspólnoty. Wspólnota to miejsce, gdzie można kochać i doświadcza się miłości. Zostaliśmy stworzeni na obraz Boga, który jest wspólnotą osób - mówił bp Turzyński. Wskazał na wspólnotę wyjątkową - Kościół. - Nie zostawiajcie go, bądźcie zawsze z Kościołem. We wspólnocie, gdy ma się kryzys, gdy człowiekowi jest ciężko i trudno, drugi daje nadzieję, drugi podnosi, daje dobre słowo, uśmiech, opowie dowcip.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/38671-podobni-do-trojcy-swietej#sigProGalleria4321743ec1