Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 28 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Parafia w Bliżynie świętuje 100-lecie powstania

środa, 21 sierpnia 2019 11:14 / Autor: Radosław Mizera
www.parafiablizyn.pl
Radosław Mizera

Parafia w Bliżynie koło Skarżyska-Kamiennej obchodzi 100-lecie istnienia. W najbliższą niedzielę, 25 sierpnia odbędą się centralne uroczystości z udziałem bpa Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski i bpa Henryka Tomasika, ordynariusza radomskiego.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12.00. Po liturgii odbędzie się poświęcenie jubileuszowego dębu, a następnie rozpocznie się piknik parafialny w ogrodach przy plebanii, czyli "coś na słono, coś na słodko". Od 14.15 zacznie przygrywać kapela ludowa. O 16.30 zacznie swój występ Zepół Pieśni i Tańca Sorbin. Zaśpiewa też Darek Bernatek. W przerwach odbędą się liczne konkursy z nagrodami.

W część wieczornej (18.30) wystąpi Zespół MDN "Muzyką do Nieba". Po 20.00 odbędzie się losowanie nagrody głównej loterii, którą będzie skuter. O 20.30 odbędzie się Apel Jasnogórski a następnie zabawa taneczna.

Na uroczystości zaprasza ks. Stanisław Wlazło, proboszcz parafi:

Kaplica dworska w Bliżynie św. Rozalii i św. Zofii istniała na pewno w połowie XVIII w. W 1815 r. spłonęła. Kolejna kaplica fundacji Ludwiki z Roztworowskich podkomorzyny sandomierskiej i jej syna Jacka, zbudowana została w latach 1818-1820.

Parafia filialna w Bliżynie została erygowana 23 sierpnia 1888 r. przez bp. Antoniego Ksawerego Sotkiewicza z wydzielonych miejscowości parafii Odrowąż. Po odzyskaniu niepodległości, w nowej sytuacji politycznej, uzyskała ona dekretem bp. Mariana Ryxa z 25 listopada 1919 r. prawa samodzielnej parafii.

Kościół murowany św. Ludwika rozpoczęto budować w 1817 r. z inicjatywy hr. Ludwiki Potkańskiej. Projekt wykonał Jacenty Mazurkiewicz. Zbudowano mury do kilku metrów wysokości i zaprzestano budować. Podaje się, że budowę zatrzymali Jacek Potkański, syn Ludwiki fundatorki, jak też proboszczowie Odrowąża, którzy obawiali się podziału swojej parafii. W tym czasie ludność korzystała z kaplicy św. Zofii. Budowa kościoła kontynuowana była dopiero w latach 1896-1900, staraniem ks. Juliana Piątka, dzięki wsparciu hrabiego Ludwika Broel-Platera i ofiarności miejscowej ludności, według nowego projektu Antoniego Hutten-Czapskiego i Aleksandra Knabe. Kościół został konsekrowany 7/8 lipca 1900r. przez bp. Antoniego Ksawerego Sotkiewicza. Kościół jest orientowany, nawiązujący do stylu gotyckiego, murowany z ciosów kamiennych, trójnawowy.