Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Turzyński do przyszłych księży: bądźcie niezłomni!

niedziela, 01 marca 2020 18:18 / Autor: Radosław Mizera
Bp Turzyński do przyszłych księży: bądźcie niezłomni!
Radosław Mizera

Bądźcie niezłomni we współczesnym świecie – zachęcał przyszłych księży biskup Piotr Turzyński, który 1 marca udzielił posług lektoratu i akolitatu klerykom trzeciego i czwartego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

W homilii bp Turzyński mówił wiele o pokusach współczesnego świata. - W sercu każdego człowieka jest zmaganie. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, by nie zdezerterować. Czy przyjście do seminarium, czy bycie księdzem chroni nas przed tą walka i losem człowieka? Czy wyjście z seminarium chroni przed pokusami? - pytał ksiądz biskup.

Bp Turzyński mówił dalej, że bronią każdego chrześcijanina, księdza jest Słowo Boże. Mówił, że trzeba je znać, kochać i ciągle o nim myśleć. Dodał, że można zwyciężyć pokusy i świat tylko wtedy, kiedy ma się w sercu Chrystusa.

- Nie może wyjść ksiądz z seminarium bez modlitwy, bo zginie. W Polsce obchodzimy dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To dzień żołnierzy niezłomnych, nazywanych też wyklętymi, bo ideologia komunistyczna wyklęła ich. Nie mieli prawa żyć na tej ziemi, by walczyć o Polskę. Ale oni się nie poddali. Potrafili się opowiedzieć po stronie prawdy i Polski – mówił biskup pomocniczy radomski wymieniając przy okazji m.in. Danutę Siedzikównę „Inkę”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” czy Aleksandra Młyńskiego „Drągala”.

- Bądźcie niezłomni, bo stajecie po stronie prawdy i Boga. Macie być wojownikami, rycerzami Niepokalanej. Nie idźcie w świat bezbronni. Weźcie ze sobą Boże Słowo, Eucharystię i modlitwę, która powinna być stałym punktem waszej codzienności. Tylko tak się zwycięża. Niezłomni, którzy mieli zginąć okazali się zwycięzcami. Weźcie na drogę, to co daje Chrystus i Kościół – zachęcał przyszłych księży bp Turzyński.

Posługi lektoratu otrzymali: Konrad Dębicki z parafii św. Pawła Apostoła w Radomiu, Bartosz Fijałkowski z parafii MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach, Michał Górka z parafii Chrystusa Króla w Radomiu, Bartosz Janik z parafii św. Łukasza w Radomiu, Gracjan Kolendowski z parafii św. Trójcy w Starachowicach, Patryk Korcz z parafii św. Wawrzyńca w Głowaczowie, Kamil Krawczyk z parafii św. Mikołaja w Jankowicach, Michał Starnawski z Kongregacji św. Filipa Neri w Radomiu, Tomasz Walasik z parafii św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu, Krzysztof Zając w parafii Miłosierdzia Bożego w Lipowym Polu.

Natomiast do posługi akolitatu zostali dopuszczeni: Damian Gajownik z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szydłówku, Filip Kochanowski z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Opocznie, Emil Komorek z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Jasionnej, Artur Spasiński św. Faustyny Kowalskiej w Groszowicach.

Dodajmy, że kandydatami do święceń diakonatu i prezbiteratu zostali: Cezary Jagiełło z parafii św. Jana Pawła II w Sadkowie i Kacper Piotrowski-Stajniak z parafii Chrystusa Nauczyciela w Radomiu.

Posługa lektoratu polega na wykonywaniu czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Lektor może też wykonać psalm responsoryjny wraz z wersetem przed Ewangelią, gdy w danym zgromadzeniu liturgicznym nie ma psalmisty. Wolno mu też odczytać lub odśpiewać intencje modlitwy powszechnej, pełnić funkcję komentatora, kierować śpiewem i uczestnictwem wiernych w liturgii.

Posługa akolitatu pozwala na udzielanie Komunii Świętej wiernym podczas Eucharystii, zanosić ją do chorych lub nawet w razie konieczności udzielić jej dla umierającej osoby w formie Wiatyku.