Wydarzenia
Dar i zobowiązanie. Nowi lektorzy w diecezji radomskiej
Siedemdziesięciu ministrantów z diecezji radomskiej otrzymało błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym.
Mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik. W swoim słowie ordynariusz diecezji radomskiej przypomniał kandydatom na lektorów, że ich powołanie jest darem, ale równocześnie zobowiązaniem. - Przyjmujecie uprzywilejowaną misję w Kościele, przez wasze przekazywanie prawd wiary może wzrastać wiara w drugim człowieku:
Następnie wobec zgromadzonej wspólnoty ministranci zadeklarowali, że chcą gotowi pełnić funkcję lektora, aby przez to służyć Kościołowi i przyczyniać się do Jego wzrostu. Zobowiązali się również do gorliwego rozważania Słowa Bożego i bycia świadkami Chrystusa w codziennym życiu.
Wśród nowych lektorów znaleźli się Franek Matuszyk i Mateusz Skurosz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomiu. Jak podkreślają lektor powinien świadczyć o Bogu całym swoim życiem:
- Błogosławieństwo to dla mnie nowa funkcja i nowe życie w całej społeczności Kościoła - mówi Bernard Kicior z parafii św. Wojciecha w Kowali:
Bernardowi podczas uroczystości towarzyszyli rodzice Agata i Rafał Kiciorowie. - Jesteśmy rodziną katolicką, staramy się modlić codziennie, chodzić do kościoła, przystępować do sakramentów i dbać o to, żeby dzieci to robiły. To dla nas ważne - na co dzień, nie tylko od święta:
Z parafii w Kowali błogosławieństwo na lektora otrzymało trzech ministrantów. - Jako kapłan jestem dumny z tych chłopaków - to grono najlepszych chłopców, którzy angażują się, przychodzą na dyżury i bardzo pięknie czytają - mówi ks. Bogdan Pacyniak - wikariusz z parafii św. Wojciecha w Kowali:
Ministranci, który z rąk ks. bp. Tomasika otrzymali błogosławieństwo uczestniczyli w trwającej od października Szkole Lektora. Podczas trzech weekendowych spotkań w domu rekolekcyjnym w Pionkach brali udział w zajęciach z Biblii, z liturgiki czy fonetyki, które przygotowywały ich do pełnienia funkcji lektora w czasie nabożeństw i Mszy św. - To kolejny etap na formacji ministranckiej - mówi ks. Michał Michnicki - diecezjalny duszpasterz ministrantów i zauważa: - Funkcja lektora to dla nich swego rodzaju awans, ale również - tak, jak mówił ksiądz biskup - zobowiązanie. Żeby to Słowo Boże nie tylko czytać, ale również nim żyć. I ja tego doświadczam w pracy z ministrantami:
Oprócz błogosławieństwa, lektorzy otrzymali krzyże lektorskie oraz dokument potwierdzający przyjęcie błogosławieństwo.
W sumie w diecezji radomskiej posługuje około 240 lektorów ustanowionych przez ks. bp. Henryka Tomasika.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/44515-dar-i-zobowiazanie-nowi-lektorzy-w-diecezji-radomskiej#sigProGalleria546c15b60e