Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Termomodernizacja zabytkowego kościoła w Jedlińsku

wtorek, 10 listopada 2020 10:54 / Autor: Radosław Mizera
Termomodernizacja zabytkowego kościoła w Jedlińsku
foto: Archiwum Parafii
Radosław Mizera

Trwają prace przy termomodernizacji XVII-wiecznego kościoła parafialnego w Jedlińsku. Prace zostały wsparte dzięki dotacji udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich koszt to ok. 1 mln 600 tys. złotych.

- Prace trwają od września. Wykonano już docieplenie stropu, została położna izolacja na podłodze a teraz rozkładana jest instalacja centralnego ogrzewania. W ramach projektu zostaną również wykonane okna termoizolacyjne oraz dwie pompy ciepła, które będą pozyskiwały energię z odwiertów z ziemi. Będzie ich w sumie 12 na głębokości do 100 metrów. Temperatura w kościele będzie wynosić ok. 13 stopni Celsjusza a przy większych mrozach nawet powyżej 15 stopni. Zostaną też zainstalowane panele fotowoltaiczne - powiedział ks. Grzegorz Wójcik, proboszcz parafii w Jedlińsku:

Głównym celem projektu jest zmniejszenie zużycia energii w obiekcie sakralnym i redukcja emisji CO2. Przypomnijmy, że dofinansowanie projektów dotyczących obiektów o znaczeniu historycznym i społecznym umożliwia program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Poprawa jakości powietrza".

Mikołaj Jedliński pierwotny kościół drewniany ufundował na początku XVI w. Następnie dziedzic Witowski w 1645 r. ufundował murowany kościół pw. MB Szkaplerznej i św. Stanisława bp. W 1655 r. został doszczętnie zniszczony przez Szwedów. W drugiej połowie XVIII w. gruntownie odrestaurowano kościół parafialny nadając tytuł św. Apostołów Piotra i Andrzeja, prawdopodobnie według projektu Jakuba Fontany, staraniem dziedzica Aleksandra Józefa Załuskiego i jego syna bp. krakowskiego Andrzeja Stanisława Załuskiego, który w 1753 r. kościół poświęcił. W latach 1976-1979 staraniem ks. Franciszka Borowskiego podjęto prace przy kościele zabezpieczając m.in. fundamenty i wieże. W latach 1987-1995 staraniem ks. Henryka Ćwieka, gruntownie odnowiono elewację zewnętrzną kościoła i dzwonnicy wraz z detalami architektonicznymi.

Kościół orientowany, barokowy, fasada zachodnia posiada dwie wieże, w szycie fasady znajduje się herb Junosza biskupa Załuskiego. Z parafii pochodził Sł. B. bp Piotr Gołębiowski, administrator diecezji sandomierskiej.