DIECEZJA RADOMSKA
Biskup Henryk Tomasik zawierzył Radom i Diecezję Radomską Matce Bożej
- W czasach, gdy wiele kobiet przeżywa kryzys własnej tożsamości, potrzebne jest nasze spojrzenie na Matkę Bożą – powiedział bp Henryk Tomasik w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wieczorem, 8 grudnia biskup radomski zawierzył Radom i Diecezję Matce Bożej. Akt oddania został odnowiony przed figurą Niepokalanej, która od 1858 roku stoi przed radomskim klasztorem ojców bernardynów.
W modlitwie zawierzenia Maryi Niepokalanej zostali poleceni Radom i diecezja, wszystkie rodziny, ojczyzna, rządzący, władze samorządowe Radomia, duchowieństwo, seminarium duchowne, media katolickie, organizacje i stowarzyszenia katolickie oraz uczelnie i szkoły, szpitale, służba zdrowia, pracujący i bezrobotni, przeżywający trudności materialne, alkoholicy czy więźniowie.
Następnie była celebrowana Msza św. w kościele św. Katarzyny w Radomiu. Homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. - Wpatrując się dzisiaj w Matkę Bożą prosimy, by każdy z nas był wolny od grzechu. Modlimy się, by każdy, kto nosi imię chrześcijanin, był daleko od zła. Ten dzień jest dniem szczególnej modlitwy w intencji kobiet i dziewcząt. Dlatego modlimy się, by zawsze wpatrywały się one w ten piękny ideał człowieka, ideał kobiety. W czasach chaosu, zagubienia wrażliwości na instynkt macierzyński, w czasach zagubienia kultury, delikatności, w czasach, gdy wiele kobiet przeżywa kryzys własnej tożsamości i nie za bardzo wie, co zrobić ze swoją kobiecością, potrzebny jest żywy wzór i nasze spojrzenie na Matkę Bożą, aby wyprosić kobietom, by były jak najbardziej podobne do Najświętszej Maryi Panny. Modlimy się, aby każdy z nas trwał w tym wielkim uwielbieniu Boga za Jego miłosierdzie – mówił w homilii ksiądz biskup Henryk Tomasik:
Radomska figurze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Pierwsza znajduje się na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Figura przy klasztorze ojców bernardynów została poświęcona 13 czerwca 1858 roku. Jej fundatorem był radomian Antoni Plewiński. Historia kultu Niepokalanego Poczęcia u radomskich bernardynów sięga 1740 roku, kiedy to powstało Bractwo Niepokalanego Poczęcia.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/51328-biskup-henryk-tomasik-zawierzyl-radom-i-diecezje-radomska-matce-bozej#sigProGalleria5099105bf2