Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Mówili o nim: święty Franciszek z Radomia

poniedziałek, 18 stycznia 2021 09:41 / Autor: Elżbieta Warchoł
Mówili o nim: święty Franciszek z Radomia
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Ukazała się książka Wojciecha Buczaka pt: Błogosławiony. To krótka opowieść o błogosławionym męczenniku z czasów II wojny światowej ks. Bolesławie Strzeleckim.

Wojciech Buczak jest autorem książki pt: Błogosławiony. Właściwie to może raczej opowiadanie, albo nawet trzy opowiadania - obrazy. Trzy sceny z września 1939 roku oraz stycznia i maja 1941 roku. Opowieść o księdzu Bolesławie Strzeleckim i losach fikcyjnych - literackich postaci, które spotykają się na koniec w obozie zagłady w Auschwitz. To opowieść o losach żołnierza Stacha, Edzia Eleganta i ks. Bolesława Strzeleckiego. Opowiadanie może zaskakiwać, rodzi pytania, zmusza do poszukiwania informacji. Jest w nim wiele treści związanych z wybuchem wojny, życiem żołnierzy i wojskowością, realiami wojny, ludzką biedą i sposobami radzenia sobie z kłopotami. Książka powstała z potrzeby przybliżenia wiernym z parafii NSJ i mieszkańcom Radomia sylwetki błog. ks. Bolesława Strzeleckiego - wyjaśnia autor, Wojciech Buczak:

Książka ukazała się staraniem parafii NSJ w Radomiu i wpisuje się w przygotowania do obchodów 100 lecia parafii na Glinicach.

Ks. Bolesław Strzelecki był prefektem szkół radomskich i wizytatorem nauki religii, spowiednikiem zakonnic. Aktywny w pracy charytatywnej i społecznej. W latach 1935-1940 rektor kościoła Św. Trójcy w Radomiu. Od 1940 r. proboszcz parafii NSJ w Radomiu. Ofiarny w pomaganiu biednym i więźniom. Aresztowany 7 stycznia 1941 r. Z radomskiego więzienia przewieziony do Oświęcimia 5 kwietnia 1941 r. W obozie żebrał o chleb dla swoich parafian tam przebywających. Zmarł z powodu wycieńczenia. Beatyfikowany w gronie 108 męczenników przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku.