Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W Radomiu zainaugurowano Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

poniedziałek, 04 października 2021 20:43 / Autor: Radosław Mizera
W Radomiu zainaugurowano Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Radosław Mizera

- Niech zajaśnieje nam wielkość ludzkiego ducha, który ma swoje źródło w Bogu samym – powiedział biskup Piotr Turzyński, który celebrował mszę świętą w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. Po liturgii Teatr „Nie Teraz” z Tarnowa zaprezentował spektakl „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, w którym Maria Konopnicka ukryła swoje i Polaków oczekiwania na niepodległą Ojczyznę.

W homilii bp Turzyński nawiązując do słów św. Jan Paweł II mówił, że prawdziwa kultura to ta, która odnosi się do człowieka, która sprawia, że człowiek bardziej staje się człowiekiem. - Prawdziwa kultura to ta, która humanizuje. Współczesny człowiek oddala się od Boga, idzie ku nihilizmowi. W wielu miejscach kultura, chce pokazać człowieka jako przedmiot, zaś kultura chrześcijańska mówi o godności człowieka, daje nadzieję i spojrzenie, że można z tych ran wyciągnąć się do góry – mówił ksiądz biskup.

Bp Piotr Turzyński powiedział również, że Tydzień Kultury Chrześcijańskiej jest okazją do głębszego spojrzenia na siebie i na świat w kategoriach ducha. - Abyśmy odkryli swoją wyjątkowość. W nas drzemią wielkie siły, jest duch, są wielkie pragnienia, że mamy obowiązek bronić Chrystusa, wielkość i godność każdego człowieka. W czasie tego okresu niech zajaśnieje nam wielkość ludzkiego ducha, który ma swoje źródło w Bogu samym – powiedział bp Turzyński.

Po liturgii Teatr „Nie Teraz” z Tarnowa zaprezentował spektakl „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, w którym Maria Konopnicka ukryła swoje i Polaków oczekiwania na niepodległą Ojczyznę. Scenariusz przedstawienia został wzbogacony o wiersz Konopnickiej „Co Ojczyzna?”, pochodzący z wydanego w roku 1910 tomu „Śpiewnik historyczny (1767-1863)”. - Tytułowi bohaterowie baśni - krasnoludki (zwane pięknie po polsku Bożętami), czekały w zimnej jaskini na prawdziwą Wiosnę, czyli Niepodległość. Przesłanie tej opowieści jest bardziej aktualne w naszych czasach niż w czasie zaborów, bo znaliśmy naszych wrogów. Dzisiaj często tego wroga my Polacy musimy szukać nawet sami w sobie. Dzisiaj Maria Konopnicka mówi nam jak bronić świata dobra, piękna i prawdy – powiedział Tomasz Antoni Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz w Tarnowie i reżyser spektaklu.

Patronat honorowy na Tygodniem objął bp Marek Solarczyk. Partnerem wydarzenia jest ENEA Wytwarzanie. Wydarzenie kolejny raz zorganizował Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej oraz Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum. Zbigniew Skuza ze stowarzyszenia:

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zakończy się w niedzielę, 10 października. Tego dnia z okazji XXI Dnia Papieskiego o 18.00 odbędzie się w katedrze Msza św. i koncert chóru parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu oraz kwartetu smyczkowego Filharmonii Świętokrzyskiej z okazji 100-lecia istnienia parafii katedralnej i parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu.