Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kochał Boga, Kościół i Ojczyznę. Wspomnienie o śp. ks. prał. Edwardzie Poniewierskim

środa, 06 października 2021 22:20 / Autor: Elżbieta Warchoł
Kochał Boga, Kościół i Ojczyznę. Wspomnienie o śp. ks. prał. Edwardzie Poniewierskim
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Odszedł do Pana 2 lutego 2021 roku. Miał jeszcze tyle planów, marzeń... śp. ks. prał. Edward Poniewierski. Był między innymi: ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym, proboszczem parafii katedralnej i kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej. Przez 10 lat był także kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu. I to właśnie w KIK, w środę, 6 października odbył się wieczór wspomnień poświęcony ks. prał. Edwardowi Poniewierskiemu. Spotkanie odbyło się w ramach trwającego w Radomiu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. 

Wieczór wspomnień poprzedziła Msza święta w radomskiej katedrze w intencji śp. ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Pior Turzyński. W homilii mówił nawiązując do osoby ks. prał. E. Poniewierskiego:

Następnie w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej, która znajduje się w domu parafii katedralnej przy ul. Sienkiewicza 13 odbył się wieczór wspomnień o ks. prał. Edwardzie Poniewierskim. Jan Rejczak, prezes KIK mówił:

Krótkim wspomnieniem podzielił się ks. bp Pior Turzyński, który mówił do zgromadzonych:  Mamy do czynienia z wielkim człowiekiem, z wielkim chrześcijaninem, który żył Ewangelią i mamy do czynienia z wielkim kapłanem:

O swojej współpracy z ks. prał. Edwardem Poniewierskim przy wydawaniu książek i albumów opowiadał Marcin Olifirowicz:

Ponad 40 lat ks. prał.Edwarda Poniewierskiego znała Katarzyna Posiadała, historyk sztuki:

Swoimi wspomnieniami podzieliła się także Barbara Kutkowska, siostra kapłana:

Ks. Krzysztof Ćwiek proboszcz parafii katedralnej Opieki N. M. Panny w Radomiu a także nowy kapelan KIK wspominał:

Głos zabrał także między innymi członek KIK Krzysztof Starnawski:

W ramach trwającego w Radomiu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej do niedzieli, 10 października odbędą się jeszcze:

  • Czwartek – 7 października
    • 18.30 – Parafia Chrystusa Króla w Radomiu (ul. Orląt Lwowskich 9, Gołębiów I). „Muszę się modlić o miłość” – wieczornica o Czcigodnym Słudze Bożym Ks. Franciszku Blachnickim – Diakonia Ruchu Światło-Życie. 24 marca 2021 roku minęła 100. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela wspólnot życia konsekrowanego i ruchów formacyjnych, w tym Ruchu Światło-Życie, inicjatora Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W latach II wojny światowej ks. Blachnicki angażował się w działalność konspiracyjną, a następnie był więziony w niemieckim obozie Auschwitz. Po wojnie prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Ks. Franciszek Blachnicki to Sługa Boży.
  • 8 października, piątek
    • 18.00 – Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, ul. Kelles-Krauza 19. Spotkanie autorskie z Pawłem Zuchniewiczem autorem beletryzowanej biografii bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. „Ojciec wolnych ludzi”. Paweł Zuchniewicz – dziennikarz, autor książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych m.in. papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2006 roku ukazała się jego książka „Cuda Jana Pawła II”. Również autor książki „Ojciec wolnych ludzi”. To beletryzowana biografia kardynała Wyszyńskiego. Wydawnictwo Stacja7 opracowało wznowienie tej publikacji w nowoczesnej szacie graficznej, atrakcyjnej dla młodego czytelnika.
  • Sobota – 9 października
    • 12.30 – Kino Helios w Radomiu, „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – film reżyserii Tadeusza Syka, (sens biletowany, cena biletów grupowych, min. 10 osób – 12 złotych)
    • 19.00 – Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu, Grzybowska 22, Koncert Marcina Stycznia z zespołem „Święci”. Marcin Styczeń to wokalista, kompozytor, autor tekstów. Artysta niezależny od wielkich wytwórni, za to od swoich słuchaczy, jak sam mówi. To dla nich tworzy. Z wykształcenia dziennikarz. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jego artystyczny dorobek to dziesięć płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku.
  • 10 października, niedziela
    • XXI. Dzień Papieski 18.00 – Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Msza św. i koncert chóru parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu oraz kwartetu smyczkowego Filharmonii Świętokrzyskiej z okazji 100-lecia istnienia parafii katedralnej i parafii NSJ Radom.