Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Święci orędownikami naszej wrażliwości, wytrwałości i życia z Bogiem

poniedziałek, 01 listopada 2021 17:12 / Autor: Magdalena Król
Święci orędownikami naszej wrażliwości, wytrwałości i życia z Bogiem
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Dziś w uroczystość Wszystkich Świętych. Na cmentarzach odbywają się Msze Święte, procesje oraz modlitwy za zmarłych. Tego dnia wspominamy znanych, anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. To jeden z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan.

Na cmentarzu komunalnym na Firleju w Radomiu bp Marek Solarczyk przewodniczył mszy świętej i wygłosił homilię.

- Niech dzisiejsza uroczystość, niech ta Eucharystia, niech to miejsce tutaj na cmentarzu na Firleju uświęconej tymi ofiarami II wojny światowej, ale uświęcone życiem, miłością, oddaną wiarą tych, którzy tutaj spoczywają i którym my niesiemy w naszych sercach. Niech sprawi, że rzeczywiście to będzie dzień, w którym my będziemy chcieli zatrzymać się przy tym co Boże, przy tym co wieczne, przy tym co przekracza nasze doczesne życie i sposób naszego pojmowania, ale to przecież potrafimy dostrzec, potrafimy być na to wrażliwi, potrafimy to zachować. Niech Bóg nam w tym pomoże, niech Wszyscy Święci będą orędownikami tej naszej wrażliwości, naszej wytrwałości i naszego życia z Bogiem - mówił w homilii przed pomnikiem Ofiar Firleja biskup radomski Marek Solarczyk

 

Na radomskim cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja spoczywają szczątki ponad 15 tys. osób, zamordowanych przez hitlerowców w masowych egzekucjach. Wśród pomordowanych było wielu więźniów z radomskiego więzienia i mieszkańców getta żydowskiego. Do pierwszej egzekucji na Firleju doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów i Mechlin, za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Zamordowanych zasypano piachem. W maju 1940 roku rozstrzelano ok. 3500 osób - cywilów, żołnierzy, nauczycieli, partyzantów, rolników, którzy odmawiali przekazywania kontyngentów. 

Przypomnijmy, że decyzją Penitencjarii Apostolskiej, ze względu na pandemię, wierni mogą uzyskać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad, a nie tylko przez pierwsze osiem dni.