Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Prezentacja książki "Prawa człowieka w czasach pandemii COVID-19"

czwartek, 24 marca 2022 16:06 / Autor: Radosław Mizera
Prezentacja książki "Prawa człowieka w czasach pandemii COVID-19"
Radosław Mizera

- Wolność do zgromadzeń jest jednym z fundamentalnych praw w demokratycznym państwie – powiedział ks. dr Grzegorz Zieliński w trakcie prezentacji swojej książki „Prawa człowieka w czasach pandemii COVID-19”. W spotkaniu, które odbyło się w Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym udział wzięli m.in. rektor uczelni prof. Sławomir Bukowski, biskup radomski dr Marek Solarczyk i Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu.

W czasie spotkania ks. Grzegorz Zieliński mówił, że wolność do zgromadzeń jest jednym z fundamentalnych praw w demokratycznym państwie. - Nie zdawałem sprawy z tego, jak istotną rolę pełni to prawo będące podstawowym środkiem komunikacji społeczeństwa z władzami. Zagwarantowanie prawa zgromadzeń pozwala na realizację kontroli władzy publicznej przez społeczeństwo. Owszem, prawo wolności do zgromadzeń nie jest prawem absolutnym, ale tylko w pewnych okolicznościach i pod pewnymi warunkami. Musi być zagwarantowany m.in. porządek publiczny – mówił autor książki.

Jego zdaniem ograniczanie prawa człowieka, zwłaszcza w opinii wielu ośrodków europejskich, powinno być surowo oceniane. Przypomniał, że w Polsce rząd wprowadzał stopniowo pewne ograniczenia ws. zgromadzeń publicznych. Od 14 marca 2020 roku zakazano zgromadzeń do 50 osób. Kilkanaście dni później wprowadzono całkowity zakaz zgromadzeń. Ks. Zieliński zwrócił uwagę, że były wówczas podnoszone argumenty, że ograniczenia nie wprowadzono mocą ustawy, a więc aktu prawnego powszechnie obowiązującego.

Ks. dr Zieliński odniósł się również do obowiązku noszenia maseczek w trakcie pandemii. Mówił, że były one środkiem profilaktycznym w walce z koronawirusem. - Ale czymś właściwym byłoby określenie tego środka profilaktycznego i zastosowanie tylko do osób chorych lub podejrzanych o zakażenie. Wydaje się, że rozciągnięcie tego obowiązku na wszystkich obywateli może naruszać zasady konstytucyjne. To kwestia nadal dyskusyjna – powiedział prawnik.

Ks. Zieliński uważa również, że pandemia nie zniosła przepisów RODO. Nawiązał w ten sposób do ustawy covidowej, która nałożyła obowiązek instalacji aplikacji wobec osób kierowanych na kwarantannę. - Zastrzeżenia może budzić długi okres przechowywania naszych danych osobowych, nawet do 6 lat. Ten czas jest liczony od momentu dezaktywacji aplikacji. Według mnie jest to zbyt długi okres przechowywania naszych danych – powiedział ks. Grzegorz Zieliński.

Spotkanie prowadził rzecznik prasowy uczelni prof. Dariusz Trześniowski. Zwrócił uwagę, że monografia „Prawa człowieka w czasach pandemii COVID-19” jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy prowadząc walkę z epidemią polskie władze nie ograniczały zbytnio praw i wolności obywatelskich, a także, czy ingerencja ustawodawcy zawsze przestrzegała określoną w Konstytucji zasadę proporcjonalności? - Niniejsze opracowanie przedstawia wprowadzone ograniczenia w kontekście pięciu praw człowieka, stanowiąc udokumentowanie możliwych naruszeń ze strony państwa. Publikacja jest również próbą sformułowania rekomendacji na przyszłość, które mogą być dla przedstawicieli organów władzy publicznej swego rodzaju drogowskazem w kolejnych miesiącach walki z pandemią – mówił prof. Trześniowski.

Ks. Grzegorz Zieliński jest kapłanem diecezji radomskiej od 2006 roku, jest równie doktorem nauk prawnych w zakresie prawa, prawa kanonicznego, magistrem teologii. Studia prawnicze (2009 – 2016) odbył w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie uzyskując stopień naukowy doktora obojga praw. Badania naukowe z dziedziny prawa międzynarodowego i praw człowieka odbył w latach 2014 - 2016 w Stanach Zjednoczonych na Wydziale Prawa w Boston College, MA. Wiedzę prawniczą zdobywał także w Katolickim Uniwersytecie Sacro Cuore w Mediolanie (Włochy); Worcester State University, MA; Catholic University of America Washington, D.C. oraz na SIT Graduate Institute, Brattleboro, VT (USA). W maju 2016 roku zdobył nagrodę Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie Sub Auspiciis Lateranensibus za najlepszą rozprawę doktorską. Obecnie jest adiunktem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami, zajmuje się badaniami z zakresu praw człowieka, prawa międzynarodowego i prawa cywilnego. Jest autorem wielu publikacji naukowych z dziedziny prawa medycznego. Pełni także obowiązki wiceprzewodniczącego Rady Uczelni UTH w Radomiu. Jest zatrudniony w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, prowadząc zajęcia z zakresu prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Od 2016 roku jest sędzią Sądu Kościelnego diecezji radomskiej.

Ks. Grzegorz Zieliński wręczył swoją publikację papieżowi Franciszkowi.