DIECEZJA RADOMSKA
Zakończyła się kwesta na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu
Kwestują znani radomianie, społecznicy, czy szkolna młodzież. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu już po raz kolejny kwestuje na renowację zabytkowych nagrobków na największej radomskiej nekropolii. Równolegle trwa także zbiórka na hospicjum.
Listopadowa zbiórka na radomskim cmentarzu stała się już tradycją. Tegoroczną kwestę podzielono na dwa dni. Pierwsza część odbyła się w niedzielę, 30 października. A druga dziś, 1 listopada.
- To jest nie tylko kwesta Komitetu, ale także samych radomian - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Zarządu Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.
Komitet jeszcze nie zdecydował, która mogiła zostanie odrestaurowana za pieniądze z prowadzonej w tym roku zbiórki.
- Każdego roku decyzja o tym, jakie nagrobki będą uzależniona jest od zebranych środków - wyjaśnia Sławomir Adamiec.
W tym roku na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego kwestowali m.in. Jerzy Przyborowski, Walentyna Pawelec oraz Małgorzata Ziomka:
Radomianie chętnie wspierają zbiórkę:
Uroczystość Wszystkich Świętych to bardzo ważny dzień w roku również dla Sławomira Adamca:
Tegoroczna listopadowa kwesta na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu, przyniosła dochód ponad 21 tys. zł. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego składa podziękowanie za wszystkie datki, które trafiły na odnowę zabytkowych nagrobków.
W czasie listopadowych świąt, prawie na wszystkich zabytkowych nekropoliach polskich, prowadzone były kwesty, z których środki, podobnie jak w Radomiu, przeznaczane są na ratowanie bezcennych zabytkowych nagrobków.
Od 27 lat Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, prowadzi kwesty na najstarszej – 210 letniej nekropolii Radomia. Od 1995 roku, Komitet uzyskał kwotę bliską 750 tys. zł. (39 kwest łącznie z małymi kwestami w Wielką Sobotę), dzięki czemu odrestaurowano 25 nagrobków.
Również dzisiaj, 1 listopada, przed cmentarzem przy ulicy Limanowskiego trwa kwesta na dokończenie budowę pierwszego w regionie radomskim hospicjum stacjonarnego.
- Zbieramy na dokończenie budowy naszego hospicjum stacjonarnego. Potrzeby są ogromne - wyjaśnia Monika Szczepanik, wolontariusz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.
Opiekę w hospicjum ma znaleźć prawie 600 osób.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/66726-trwaja-kwesty-na-cmentarzu-przy-ulicy-limanowskiego-w-radomiu#sigProGalleria99cb51247f