Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Rocznica poświęcenia kaplicy wieczystej adoracji

środa, 09 listopada 2022 15:55 / Autor: Radosław Mizera
Rocznica poświęcenia kaplicy wieczystej adoracji
Radosław Mizera

Uroczystość odbędzie się 30 listopada w Jedlni-Kolonii. Wśród zaproszonych gości sa m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a także inicjator budowy centrum adoracji o. Joseph Vadakkel z Indii. Początek o 18.30.

Kaplica wieczystej adoracji od 3 lat jest otwarta przez całą dobę, siedem dni w tygodniu w intencji rodzin w diecezji radomskiej, całej Polsce oraz na całym świecie. Może tam modlić się każdy chętny.

– Chcemy podziękować Bogu za wszelkie łaski, udzielane w tym miejscu, a wszystkim darczyńcom i fundatorom za nieustanne wsparcie dla naszej kaplicy. Chcemy podziękować za liderów i apostołów adoracji, którzy każdej nocy czuwają na modlitwie przy Panu Jezusie, za coraz większą wspólnotę osób, które łączy to miejsce, a także za Siostry Nazaretanki z prowincji warszawskiej, które opiekują się tym miejscem już trzeci rok – powiedział ks. Sławomir Płusa, prezes Fundacji Płomień Eucharystyczny.

– To, że nasza kaplica jest otwarta przez całą dobę dla każdego, kto tylko chce przyjść do Pana Jezusa to chyba największy cud. Wierzymy, że pomaga nam w tym orędownictwo świętego papieża Jana Paweł II, który jest patronem Eucharystii oraz rodziny i młodzieży. Właśnie wszystkie rodziny chcemy szczególnie polecać Panu Bogu - dodał ks. Płusa.

Od 2011 roku w diecezji radomskiej zaczął głosić rekolekcje o. Joseph Vadakkel, misjonarz ze Zgromadzenia Kongregacji Przenajświętszego Sakramentu z Indii. Materialnym owocem jego posługi są miejsca całodobowej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, które powstają w różnych państwach. To on zaproponował, aby centrum wieczystej adoracji powstało gdzieś w okolicach Radomia i wytrwale modlił się o powodzenie tego przedsięwzięcia.

W 2015 roku, za zgodą biskupa radomskiego została powołana Fundacja Płomień Eucharystyczny, tworzona przez ludzi świeckich i duchownych. Jej fundatorem został ksiądz Janusz Smerda, proboszcz parafii w Jedlni, a prezesem ks. Sławomir Płusa, diecezjalny egzorcysta, zaangażowany w katolicką odnowę charyzmatyczną i nową ewangelizację. Fundacja zaczęła szukać miejsca na lokalizację centrum adoracji oraz gromadzić fundusze na jego powstanie.

W 2016 roku, dzięki zaangażowaniu państwa Barbary i Stefana Grzywaczów, fundacja pozyskała działkę na skraju Puszczy Kozienickiej w Jedlni-Kolonii, a następnie uzyskała pozwolenie na budowę. Projekt architektoniczno – budowlany kaplicy wraz z domem zakonnym wykonała nieodpłatnie architekt Paulina Jaskółka z Łodzi.

W listopadzie i grudniu 2017 roku wytyczono i ogrodzono plac budowy, a następnie zostały wylane fundamenty pod cały obiekt. Wykonawcą stanu surowego została firma Prime House Tomasza Sałka z Garbatki – Letniska. W samą budowę bardzo mocno zaangażował się pan Stefan Grzywacz, który prowadził bezpośredni nadzór nad pracami oraz zapewnił niezbędne wsparcie techniczne, sprzętowe i materiałowe.

W styczniu 2018 roku fundamenty obiektu poświęcił biskup Piotr Turzyński, a już kilka miesięcy później, w sierpniu 2018 roku, na więźbie dachowej kopuły Kaplicy zamontowano stalowy krzyż. Do grudnia 2018 roku powstał stan surowy zamknięty, a na obu budynkach udało się wykonać dachy i pokryć je blachą miedzianą. Dzięki w miarę łagodnej zimie, od stycznia 2019 roku ruszyły prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz obiektów, które prowadziło w sumie kilkunastu wykonawców. Wykonano instalacje hydrauliczne i elektryczne oraz centralnego ogrzewania, które zapewniają dwa ekologiczne kotły na pellet. Budynki zostały ocieplone i otynkowane, tynki położono również wewnątrz Domu Zakonnego, a następnie w Kaplicy.

W październiku 2019 roku na plac budowy weszli projektanci wystroju Kaplicy, czyli artyści plastycy Katarzyna i Andrzej Frydrychowie z Łodzi, którzy wraz ze swoją ekipą wykonali przepiękne freski w kopule, a potem nadzorowali montaż kamiennej posadzki oraz tabernakulum. Mimo wielu trudności, nie tylko finansowych, ale również logistycznych i wykonawczych, wszystkie główne prace udało się zakończyć dosłownie kilkanaście godzin przed otwarciem Kaplicy.

Od października 2020 roku we wnętrzu Kaplicy znajdują się relikwie krwi Papieża – Polaka. Jest tam również inny niezwykły dar: piuska, którą Jan Paweł II miał na głowie podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, przekazana przez siostrę Ludwikę ze Zgromadzenia Sióstr Sercanek.