DIECEZJA RADOMSKA
Sukces akcji polskich Rycerzy Kolumba
100 tys. paczek żywnościowych przygotowali Rycerze Kolumba w Polsce dla Ukraińców. Ich przygotowaniem cały czas zajmują się Centra Miłosierdzia, działające w kilku miejscach w kraju m.in. Radomiu, Krakowie, Częstochowie i Tomaszowie Lubelskim.
Andrzej Anasiak, członek Rady Rycerzy Kolumba w Radomiu poinformował, że celem organizacji w tym roku było przygotowanie 100 tys. paczek dla Ukraińców. - Dzisiaj mogę powiedzieć, że w tych dniach cel został osiągnięty. Są rady, które przygotowują kolejne transporty darów. Nie zatrzymujemy się na kontynuowaniu akcji. Będziemy nadal ją realizować, bo potrzebujących osób w Ukrainie jest wciąż dużo. Żywność jest bardzo potrzebna - powiedział Andrzej Anasiak, były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.
Od początku wojny członkowie tej największej na świecie organizacji katolickich mężczyzn organizują akcje modlitewne w intencji pokoju na Ukrainie. Przygotowują również transporty humanitarne. Do tej pory członkowie i przyjaciele Rycerze Kolumba przekazali na Fundusz Solidarności z Ukrainą ponad 22 mln dolarów.
Zakon Rycerzy Kolumba kontynuuje cały czas współpracę z radami w Polsce i Ukrainie, Kościołem rzymskokatolickim i greckokatolickim, a także partnerskimi organizacjami pozarządowymi w celu zapewnienia tymczasowego schronienia, żywności, środków medycznych, odzieży oraz odpowiedzi na pojawiające się potrzeby.
Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy.
Rycerze Kolumba rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ponad 17 000 rad i ponad 2 milionów członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Korei Południowej, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Ukrainie, Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce. Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce w 2006 roku. Rady lokalne prowadzą własne inicjatywy.