DIECEZJA RADOMSKA
Papież-senior Benedykt XVI był wśród nas
20 lat temu papież Benedykt XVI przebywał z dwudniową wizytą w Radomiu. Ówczesny kard. Joseph Ratzinger, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, udzielił w radomskiej katedrze sakry bp. Zygmuntowi Zimowskiemu. Było to dokładnie 25 maja 2002 roku. Warto dodać, że przyszły papież udzielił wywiadu, który został wyemitowany na falach ówczesnego Radia AVE (dzisiaj Radio Plus Radom) i opublikowany w tygodniku AVE (dzisiaj Gość Niedzielny).
Przypomnijmy, że wraz z kard. Ratzingerem sakrę biskupią ks. Zimowskiemu udzielili: pierwszy biskup radomski Edward Materski i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Na uroczystość przybyło kilka tysięcy wiernych, którzy nie zmieścili się w katedrze. Mogli jednak śledzić przebieg uroczystości na dwóch telebimach ustawionych przed katedrą. Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z Domu Parafialnego przy ul. Sienkiewicza do katedry. Mszę św. koncelebrowali przedstawiciele duchowieństwa z diecezji radomskiej i tarnowskiej - skąd pochodzi bp Zimowski, w tym czterech z jego rodziny oraz kilkunastu z watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary, w której pracował przez ostatnie 19 lat.
Ks. Zygmunt Zimowski był pierwszym biskupem, który przyjął sakrę w nowym tysiącleciu na terenie Polski i czwartym w radomskiej katedrze.
Kard. Ratzinger wezwał wszystkich o modlitwę za nowego biskupa radomskiego. - Biada nam chrześcijanom, abyśmy tutaj w tym miejscu, wobec ołtarza Chrystusowego nie byli autentyczni i szczerzy. Wzywam was, abyście swoją modlitwę, dar waszych cierpień i niedostatków ofiarowali za Waszego Biskupa - mówił. Kontynuując stwierdził: bp Zygmuncie, Ty wiesz, jak bardzo oczekiwaliśmy w Rzymie tego dzisiejszego dnia. Wszyscy byliśmy przekonani, że taka była wola Boża, aby Tobie powierzono taką odpowiedzialność w Kościele. Przyrzekamy, że zawsze będziemy pamiętać o Tobie w modlitwie, będziemy ofiarowywać dar swoich cierpień, gdziekolwiek będzie nam dane być i jakąkolwiek posługę wykonywać. Zapewniamy Cię o naszej braterskiej bliskości.
Warto dodać, że 26 maja przyszły papież udzielił wywiadu, który został wyemitowany na falach ówczesnego Radia AVE (dzisiaj Radio Plus Radom) i opublikowany w tygodniku AVE (dzisiaj Gość Niedzielny). Kard. Ratzinger odwiedził wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie mieści się również diecezjalna rozgłośnia. Z kardynałem rozmawiał ks. Zbigniew Niemirski.
W czasie rozmowy kard. Ratzinger opowiedział m.in. o współpracy z bp. Zimowskim. - W Kongregacji Nauki Wiary pracowaliśmy wspólnie nad przygotowaniem „Katechizmu Kościoła Katolickiego”, który stał się w Kościele fundamentalnym podręcznikiem w dziele przekazywania wiary. W rozpoznawaniu kryteriów, owym „rozróżnianiu duchów”, będzie też coraz bardziej stawał się punktem odniesień. Wracając myślą do fundamentalnych założeń pracy: W całokształcie wypowiedzi, jakie „Katechizm” powinien był dać i dać musiał – by stworzyć czytelny wykład wiary – wspólną podstawą myślową było jego trynitarze uwarstwienie. Wszystko więc, co tu się zaczyna, prowadzi ostatecznie do tego samego: My po prostu wierzymy w żyjącego i trójjedynego Boga.
Gdy tutaj myślę o dobrym biskupie Zygmuncie, by wypowiedzieć słowo naszego wspólnego wspomnienia, wracam do tej troski o obraz Boga – Boga, który w Chrystusie pokazał swe oblicze. Konsekwencja tej troski stanie się troska o konkretnego człowieka: wielkiego i małego, szczególnie o biednego, także troska o powołania kapłańskie, by ludzie mogli otrzymać chleb wiary i by doświadczyli prostoty płynącej z miłości Kościoła.
To są najprostsze i bezpośrednie konsekwencje naszej wiary w Boga, Boga, który jest miłością. Nasza pasterska troska musi się w niej zanurzać i ją pokazywać, by rodzić doświadczenie Kościoła jako miłości. Niech doświadczają jej ci, którym szczególnie brak miłości: zostawieni na marginesie życia społecznego, opuszczeni, cierpiący, ci, którzy znikąd nie otrzymują miłości. Oni wszyscy powinni doświadczać tego, że Kościół posiada skarby miłości, które rozdaje wszystkim. Wierzę w to, że jeśli będziemy to czynić, na powrót umożliwimy poznawanie Boga, umiłowanie Chrystusa i wzrost powołań duchownych.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/67963-papiez-benedykt-xvi-byl-wsrod-nas#sigProGalleriab471213503