Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Turzyński: potrzebujemy męstwa powstańców styczniowych!

piątek, 20 stycznia 2023 15:13 / Autor: Radosław Mizera
Bp Turzyński: potrzebujemy męstwa powstańców styczniowych!
Radosław Mizera

- Uczmy się od powstańców styczniowych miłości, ofiary i męstwa – mówił biskup Piotr Turzyński, który 20 stycznia przewodniczył Mszy świętej w radomskiej katedrze z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Po liturgii radomianie i uczniowie przeszli w marszu w kierunku kościoła ojców bernardynów, gdzie na sarkofagu płk. Dionizego Czachowskiego złożyli kwiaty.

Bp Piotr Turzyński witając zgromadzonych powiedział, że dzisiaj chcemy modlić się „za braci i siostry, którzy 160 lat temu oddali swoje życie za Ojczyznę w powstaniu styczniowym”. Mówił również, że w czasie Mszy świętej modlimy się za poległych i za Polskę, aby rozwijała się i była wierna Bogu”.

Z kolei w homilii bp Turzyński powiedział, że dzisiaj gromadzimy się z wielkim szacunkiem wobec tych, którzy przed nami kochali Ojczyznę i oddali za nią swoje życie. - Za wszystkich, którzy stanęli, aby walczyć o wolność Ojczyzny – stwierdził bp Turzyński.

- Spojrzenie w przeszłość każe nam zobaczyć pięknych ludzi, których wydała nasza ziemia. Ile musieli zapłacić, abyśmy byli wolnymi, mówić po polsku, czytać Mickiewicza? Dzisiaj toczy się dyskusja, czy warto było wzniecać powstanie? Co byście wybrali: karierę na uczelniach rosyjskich, niemieckich czy austriackich, żeby mieć święty spokój i przestać być Polakiem? Oni nie mogli inaczej, oni musieli powstać, mieli w sobie poczucie godności i w imię dobra swoich dzieci, byli gotowi oddać życie – mówił bp Turzyński.

W dalszej części przywołał liczby, że w trwającym powstaniu, na różnych jego etapach uczestniczyło ok. 200 tys. osób, zginęło 10 tys. a 38 tys. zostało zesłanych na Syberię. Powiedział również, że niezwykłym miejscem powstania styczniowego był klasztor ojców bernardynów w Radomiu.

- Potrzebujemy męstwa powstańców styczniowych. Potrzebujemy ich hartu ducha. Dziękując Bogu za wspaniałych ludzi, którzy 160 lat temu poszli walczyć o naszą wolność, uczmy się od nich miłości, ofiary i męstwa – zakończył ksiądz biskup Piotr Turzyński.

Po liturgii uczestnicy obchodów rocznicowych, wśród nich uczniowie II LO im. M. Konopnickiej, III LO im. płk. D. Czachowskiego i V LO im. R. Traugutta na czele z orkiestrą wojskową przeszli ulicą Żeromskiego do kościoła ojców bernardynów, gdzie na sarkofagu płk. Dionizego Czachowskiego złożyli kwiaty. W czasie poprzedzającym powstanie styczniowe, klasztor był głównym miejscem działalności patriotycznej w Radomiu, za co władze carskie ukarały go kasatą, a klasztor zamieniły na więzienie dla powstańców. Bernardyni powrócili do miasta dopiero w 1936 roku. Następnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego. Tam również odczytany został fragment Manifestu Rządu Narodowego. Na zakończenie odbył się apel pamięci przed krzyżem straceń, który znajduje się przy ul. Warszawskiej. Usytuowanie krzyża w tym miejscu nie jest przypadkowe – znajduje się on bowiem na skraju dawnych koszar wojskowych, w których rezydowali rosyjscy żołnierze. Krzyż stoi na miejscu koszarowego ogrodzenia, pod którym zaborcy przeprowadzali egzekucje powstańców.

Obecny obszar lasów państwowych w Radomiu był areną wielu walk powstańczych w latach 1863 i 1864. Nie brakuje też miejsc straceń i mogił. Zinwentaryzowano ich aż ponad 30. Najsłynniejsze z nich to: obelisk na polanie Dionizego Czachowskiego (Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski), pomnik w miejscu stacjonowanie oddziałów powstańczych płk. Karola Kality Rębało i gen. Józefa Hauke Bosaka (Nadleśnictwo Daleszyce).

Ziemia świętokrzyska (południowa część diecezji radomskiej) była największym terenem walk w powstaniu styczniowym, a miasto Wąchock w okresie 23 stycznia do lutego 1863 roku nazwane zostało centrum powstańczym tzw. „Republiką Wąchocką”. Samo powstanie styczniowe było największym zrywem narodowo-wyzwoleńczym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W walkach powstańczych uczestniczyły wszystkie warstwy społeczeństwa i mimo wielu ofiar powstanie przyczyniło się do odzyskania niepodległości w 1918 roku i tym samym do zjednoczenia narodu polskiego. Pamiątki z tego okresu można obejrzeć w muzeum powstania styczniowego przy Opactwie Cystersów w Wąchocku.

Leśnicy kultywując dziedzictwo historyczne zebrali informacje o 153 miejscach bitew i 170 miejscach pamięci związanych z powstaniem styczniowym w lasach z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i w jej zasięgu terytorialnym.

W obchodach udział wzięli m.in. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, posłowie Marek Suski i Anna Kwiecień, Sławomir Adamiec, dyrektor generalny ministerstwa edukacji narodowej, oraz płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiego Batalonu Obrony Terytorialnej.