Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Brak środków na dokończenie budowy wioski hospicyjnej w Sołtykowie

czwartek, 09 lutego 2023 12:44 / Autor: Klaudia Bzducha
Brak środków na dokończenie budowy wioski hospicyjnej w Sołtykowie
fot. Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu
Klaudia Bzducha

Prace nad budową hospicjum stacjonarnego - Gościńca Królowej Apostołów w Sołtykowie rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku. To projekt unikatowy nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

- Jeżeli prezydent miasta twierdzi, że nie jest w stanie nam pomóc, bo nie budujemy na terenie miasta, tylko 30 m od granicy, to my mówimy prezydentowi, że wypracowaliśmy te miliony przez 20 lat naszej działalności i miasto powinno nam je dać. Nie mówić, że prawo nie pozwala. Jeżeli prawo pozwala starostom: radomskiemu, zwoleńskiemu i białobrzeskiemu czy wójtom gmin ościennych przekazać środki, to dziwne, że Miasto Radom zgodnie z prawem tych środków przekazać nie może. To jest nieprawda i myślę, że nie wolno oszukiwać ludzi, tylko żyć w prawdzie, jeżeli się piastuje takie stanowisko, taką władzę - mówi ks. Marek Kujawski, założyciel i duszpasterz radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów.

Będzie to pierwsza tego typu stacjonarna placówka w regionie radomskim. Kosztorys całej inwestycji opiewa na prawie 70 milionów złotych. Powierzchnia użytkowa budynku głównego wyniesie ponad 5711 metrów kwadratowych.

- Stworzyliśmy innowacyjny projekt, jakiego nie ma w Polsce, czy w Europie, gdzie będzie można nie tylko przywozić chorych, ale część tych chorych będzie mogła mieć towarzystwo rodziny. Będzie 12 domów dla chorego z rodziną, główny dom - hospicjum stacjonarne i dom specjalny dla sióstr zakonnych. W ciągu roku skorzysta z opieki i pomocy od 600 do 800 osób chorych - dodaje ks. Marek Kujawski.

- Tych obiektów będzie sporo, ale już na nie środków nie mamy. Szukamy ich w państwie i w samorządach, ale na razie jest milczenie, trudno powiedzieć dlaczego - mówi ks. Marek Kujawski.

Budowę hospicjum prowadzi stowarzyszenie. Propozycja utworzenia hospicjum stacjonarnego pojawiła się w 2005 roku. Wtedy też ksiądz Kujawski przedstawił pomysł podczas posiedzenia Rady Miasta. Niestety nie spotkało się to z zainteresowaniem samorządowców. Usilne próby utworzenia hospicjum w Radomiu zakończyły się niepowodzeniem w 2011 roku, bowiem w piśmie Urząd Miasta poinformował, że nie ma miejsca na utworzenie takiej placówki. Stowarzyszenie kontaktowało się również w tej sprawie z Urzędem Marszałkowskim, ale również nie otrzymało wsparcia. Przedsięwzięcie wsparły jednak władze powiatu radomskiego i w tym roku władze powiatu zwoleńskiego i białobrzeskiego oraz niektóre gminy z powiatu radomskiego: gmina Gózd, gmina Jedlnia-Letnisko, gmina Wolanów i Gmina Zakrzew. Gmina Skaryszew przekazała działkę pod inwestycję w Sołtykowie.

- Jesteśmy jedynym na całym Mazowszu stowarzyszeniem wolontaryjnym i żadna z osób posługujących nie bierze za to wynagrodzenia. Wszystko, co ewentualnie otrzymujemy, przeznaczamy na utrzymanie działalności, ale i na budowę wioski hospicyjnej - podsumowuje założyciel.

Hospicjum Królowej Apostołów działa w Radomiu od 2003 roku. Wolontariusze od 20 lat odwiedzają chorych w ich domach. Oddział stacjonarny to odpowiedź na potrzeby osób nieuleczalnie chorych, których obecność w domu z powodów medycznych jest niemożliwa. To także pomoc dla osób samotnych, którzy są pozbawieni domu i opieki. Projekt budowy Gościńca Królowej Apostołów jest odpowiedzią na problemy na terenie województwa mazowieckiego w zakresie dostępu do świadczeń opieki hospicyjnej.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej:

Na Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu można przeznaczyć 1,5% podatku lub przelać środki na konto bankowe. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie HOSPICJUM.