Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół musi być dwujęzyczny

niedziela, 12 marca 2023 22:42 / Autor: Monika Nowakowska
Kościół musi być dwujęzyczny
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbył się wielkopostny dzień skupienia dla katechetów świeckich - modlitewne spotkanie pod hasłem: "Wierzę w Kościół Chrystusowy w obliczu krytyki medialnej" poprowadził ks. prof. Witold Kawecki z Katedry Komunikacji Kulturowej i Artystycznej UKSW w Warszawie.

W Wielkopostnym Dniu Skupienia wzięło udział kilkudziesięciu katechetów z diecezji radomskiej. Zgromadzeni w Auli św. Jana Pawła II wysłuchali m.in. konferencji. Ks. prof. Witold Kawecki mówił katechetom, że warto pracować w Kościele i dla Kościoła, że Kościół to nie jest rzeczywistość tylko i wyłącznie instytucjonalna, a uczenie katechezy nie jest tylko zawodem:

- Kościół to Chrystus, którym my jesteśmy, czyli sens i istota naszego życia. Jesteśmy wspólnotą, najpierw religijną i duchową, ale także wspólnotą społeczną, a nawet polityczną, ponieważ stanowimy tkankę tego świata, tej struktury, jakim jest państwo i dlatego jesteśmy ważni dla rozwoju także państwowego, społecznego, czy politycznego. Mimo niesprawiedliwych, a czasami sprawiedliwych, oskarżeń, krytyki, które płyną ze strony mediów, nasze spotkanie z tymi mediami - niekiedy krzywdzące istotę Kościoła i naszej pracy - nie możemy postrzegać wyłącznie jako zagrożenia, jako lęku i obawy, jako niechęci do ludzi mediów, którzy robią takie czy inne materiały, czasem świadomie i z premedytacją, a czasem nieświadomie i niechcący, naruszając dobra osobiste ludzi Kościoła. Nie możemy wykopać przepaści między sobą a mediami. Media są ważne, potrzebne. Chcemy z nimi współpracować. Nie chcemy się na nie obrażać. Chcemy używać wszelakich mediów do służby człowiekowi, do ulepszania świata, do mówienia o Bogu i wierze, ponieważ to jest bardzo poważny problem także w XXI wieku. Młodzi ludzie, kiedy nie poznają sensu swojego życia, jaki im daje Bóg i wiara, wcześniej czy później będą nieszczęśliwi. Nie będą partycypować w dobrach tego świata z całym sercem i z całym sobą, ponieważ będą czuli brak czegoś. Duchowość, pomimo wszelkich pozorów, religia, wiara, teologia, jest częścią istotową życia ludzkiego, czy tego chcemy czy nie i dlatego trzeba tego uczyć i to wdrażać, jako propozycję pozytywną - jeśli chcę, nie na siłę. Musimy o pewnym przesłaniu płynącym z chrześcijaństwa mówić. To jest zadanie bardzo trudne. Stoję z podziwem przed katechetami, przed ich pracą, tym, z czym się zmierzają. Podziwiam i chcę wlać trochę otuchy, że to, co robią, jest piękną drogą - mówi.

Ks. prof. Kawecki udzielił też pewnych wskazówek, jeśli chodzi o kontakt katechetów z mediami. Odniósł się także do ostrej krytyki św. Jana Pawła II i postawy, jaką powinni przyjąć katecheci na lekcjach religii:

 Kościół musi być dzisiaj dwujęzyczny. Jest jeden język teologiczny, język wiary, a drugi - język światowy, medialny - szybki, zwięzły, precyzyjny, syntetyczny, wizualny, obrazowy, komunikatywny. Możemy tego użyć, jako narzędzia. Wtedy będziemy zrozumiani zarówno przez media i będziemy mogli szerzej oddziaływać na ludzi, ale jednocześnie będziemy też bardziej profesjonalni w głoszeniu katechezy na swoje własne potrzeby, bo nie jest powiedziane, że w katechezie nie możemy użyć języka medialnego dla samego języka, po to by być jeszcze bardziej wyrazistymi w przekazie Ewangelii dzieciom i młodzieży - tłumaczy ks. Kawecki.

Katecheci przyznają, że takie spotkania są bardzo potrzebne:

Po konferencji katecheci uczestniczyli we Mszy św., którą celebrowali ks. prof. Witold Kawecki i ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz prof. KUL, dyrektor Wydziału Katechetycznego:

- Bardzo dziękujemy ks. prof. Witoldowi Kaweckiemu za piękny dzień, za wszystkie przedstawione aspekty, które obecnie Kościół chce i powinien czynić, pokazując piękno Kościoła, który Chrystus założył, jest w tym Kościele i ten Kościół prowadzi. I też te aspekty, które potrzebne są katechetom w posłudze, by posługiwali się mediami, rozmawiali z mediami, bo to jest nam wszystkim potrzebne. Wszyscy jesteśmy świadomi, że potrzeba nam dobrej współpracy dla dobra ojczyzny, ludzi, dzieci i młodzieży, rodzin - mówi ks. Łabendowicz.

Katecheci podziękowali ks. prof. Kaweckiemu za udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia oraz Wydziałowi Katechetycznemu, który wspiera ich w wykonywaniu tego pięknego, ale bardzo trudnego zawodu.

Poniżej pełny zapis konferencji ks. prof. Witolda Kaweckiego: