DIECEZJA RADOMSKA
Bp Turzyński: w ciemnym czasie komunizmu ksiądz Jerzy Popiełuszko zajaśniał świętością
Relikwie krwi błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zostały wprowadzone wieczorem, 19 października do kościoła ojców bernardynów w Radomiu. Są one darem archidiecezji białostockiej. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup Piotr Turzyński. Tego dnia celebrowana była 39. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Obchodzony był też w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.
Witając zgromadzonych o. Juniper Ostrowski, gwardian klasztoru powiedział, że tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam jest bogaty w dobro. Mówił, że trzeba dzisiaj bardzo dużo mówić o godności człowieka, aby zrozumieć, że człowiek przerasta wszystko, co może być na świecie, prócz Boga.
- Życie trzeba godnie przeżyć bo jest tylko jedno. To fragment z ostatniego kazania księdza Jerzego Popiełuszki z 19 października 1984 roku. To już 39 lat jak w bestialski sposób ksiądz Jerzy poniósł śmierć męczeńską. Poniósł śmierć tylko za to, że podczas swoich kazań nawoływał do tego, aby nie dać się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężać - powiedział o. Ostrowski.
Kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. Marek Fituch odczytał dekret o przekazaniu relikwii ks. Popiełuszki dla kościoła ojców bernardynów. - Człowiek współczesny potrzebuje prawdy i pewnych przewodników, którzy będą ją ukazywać i ku niej prowadzić. Niewątpliwie są nimi święci i błogosławieni Kościoła a wśród nich błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik. Błogosławiony ksiądz Jerzy pozostawił nam relikwie w postaci swej krwi męczeńskiej. Tym darem archidiecezja białostocka dzieli się ze wspólnotami, w których żywy jest jego kult i trwa pamięć jego kapłańskiej ofiary - napisał ksiądz ks. Andrzej Kakareko, kustosz relikwii.
W homilii bp Piotr Turzyński mówił, że Kościół jest prowadzony przez Boga w każdym pokoleniu, że na każdym kawałku ziemi Bóg potrafi wzbudzić ludzi, którzy są jego głosem, znakiem miłości. - I tak chcemy spojrzeć na księdza Jerzego. On był takim prorokiem na ciemny czas komunizmu, na czas stanu wojennego, prorokiem XX wieku, wielkim obok papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego - mówił biskup Piotr Turzyński.
Dalej mówił, że "ciemnym czasie komunizmu ksiądz Jerzy Popiełuszko zajaśniał świętością". - Mówił, że trzeba kochać, przebaczać, nie pozwolić, aby serce zostało zwyciężone złem. To wielkie zadanie. Miejmy odwagę zawsze iść za prawdą i nie pozwólmy, aby nas zło zwyciężyło - powiedział bp Turzyński.
Uroczystość odbyła z inicjatywy członków NSZZ Solidarność Ziemia Radomska. Uczestniczyli w niej m.in. poseł Marek Suski oraz liczne delegacji związkowców z wielu zakątków diecezji radomskiej.
19 października 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Zginął męczeńską śmiercią, mając zaledwie 37 lat. W dniu śmierci odprawił nabożeństwo różańcowe w Kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, a ostatnie słowa, które wypowiedział publicznie do wiernych brzmiały: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.
Po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym, 6 czerwca 2010 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko - jako męczennik za wiarę - został ogłoszony Błogosławionym Kościoła Katolickiego przez papieża Benedykta XVI, a w 2014 r. papież Franciszek ustanowił go patronem "Solidarności". Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu duszpasterza ludzi pracy.
Wspomnienie liturgiczne kapelana „Solidarności” przypada 19 października, w rocznicę jego śmierci. Od 2018 r. w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki - 19 października - obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Święto przypomina o roli, jaką odegrali duchowni w obronie oraz kształtowaniu postaw patriotycznych.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/73101-bp-turzynski-w-ciemnym-czasie-komunizmu-ksiadz-jerzy-popieluszko-zajasnial-swietoscia#sigProGalleria052ae6ac2b