Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Radom ma wyjątkowe dzieło!

czwartek, 09 listopada 2023 15:53 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radom ma wyjątkowe dzieło!
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Zakończył się pierwszy etap konserwacji i restauracji szczytu północnego kaplicy świętej Anny kościoła w Zespole Klasztornym Ojców Bernardynów w Radomiu.

Nic nie wskazywało na to, że pod niepozornymi cementowymi tynkami i białą farbą kryją się unikatowe dzieła sztuki barokowej. Zakończył się pierwszy etap konserwacji i restauracji szczytu północnego kaplicy świętej Anny kościoła w Zespole Klasztornym Ojców Bernardynów w Radomiu.W czwartek, 9 listopada 2023 roku odbyło się oficjalne zakończenie prac. Przybyłych na spotkanie powitał o. Juniper Ostrowski, gwardian wspólnoty ojców bernardynów w Radomiu. O wyjątkowym znaczeniu kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów w Radomiu przypomniał ks. dr Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków:

Z zakończonych prac cieszy się Witold Bujakowski kierownik Delegatury w Radomiu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków:

Radom ma wyjątkowe dzieło - podkreśla kierująca pracami doktor Eliza Buszko, która zwróciła uwagę na odnalezione fragmenty oryginalnej dekoracji malarskiej. W przeszłości pokrywała ona całą powierzchnię szczytu kaplicy, tworząc iluzję wielobarwnej, trójwymiarowej kopuły na tamburze. Niespodziankę dla konserwatorów stanowiła dekoracja pozornego tamburu z trzema iluzjonistycznymi oknami, boniowaniem i ornamentami na gzymsach. Odnaleziono też relikty owalnego okna, zamykającego kiedyś okulus:

Prace kosztowały ponad 600 tysięcy złotych i były współfinansowane prze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wykonawcą prac była Firma Konserwatorska Piotr Białko Zabytki Malarstwa Rzeźby Architektury z Krakowa. Decyzją komisji konserwatorskiej opracowanie malarskie dolnej strefy zwieńczenia kaplicy stanie się przedmiotem kolejnego etapu prac. Prace zostaną wykonane w oparciu o nowy program i uzyskane pozwolenie konserwatorskie.

Kaplica św. Anny, ufundowana przez radomskiego mieszczanina o nazwisku Roze, została wzniesiona w stylu gotyckim pod koniec XVI wieku. Poświęcenie odbyło się w 1598 roku. Przebudowa szczytu jest datowana na XVII wiek. Kaplica otrzymała attykę w formie pozornej kopuły na tamburze, z pozorną latarnią. Całość zwieńczono żelaznym krzyżem z symbolem bernardynów w formie dwóch skrzyżowanych rąk. Wg. Ryszarda Brykowskiego forma nowego, XVII wiecznego szczytu kaplicy św. Anny stanowi pewną analogię  do przykrycia renesansowych kaplic kopułowych i prawdopodobnie powstała pod ich wspływem. Wzorem mogła być renesansowa kaplica Kochanowskich przy kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu, wzniesiona w latach 1630 - 1635 z fundacji Jana Kochanowskiego z Baryczy.

Przed konserwacją w 2023 roku cała powierzchnia szczytu kaplicy zasłonięta była współczesnymi cementowymi tynkami i białą farbą. w trakcie prac odnaleziono fragmenty oryginalnej dekoracji malarskiej, która w przeszłości pokrywała całą powierzchnię szczytu kaplicy.