DIECEZJA RADOMSKA
Zachwycili się życiem
Wartość życia ludzkiego jest absolutna i niezbywalna - oznacza to, że każda jednostka ma prawo do życia i że to życie samo w sobie jest wartością, która nie podlega negocjacjom czy dyskusjom. To fundament moralny, który ma wpływ na wiele działań i decyzji, zwłaszcza w obszarach takich jak bioetyka, medycyna czy systemy prawne.
- W dzisiejszych czasach brakuje nam przekazu pełnego miłości, pokoju i dobrej merytorycznej argumentacji opartej o najnowszą wiedzę biologiczną. Istotą przekazu jest miłość do życia człowieka nienarodzonego, jak również miłość do naszego narodzonego rozmówcy - mówi dr Magdalena Rokicka, biolog molekularny i bioetyk, która z miłości do życia człowieka zajęła się edukacją bioetyczną. - Dotknięcie rozumu i serca człowieka daje możliwość dobrej komunikacji międzyludzkiej oraz daje szansę na spotkanie. Ważne jest przede wszystkim pokazanie młodemu człowiekowi, jak piękny jest rozwój prenatalny, co się dzieje przez te 9 miesięcy, że już w 21 dniu naszego życia zaczyna bić serce - dodaje.
Rafał Lewandowski, doktorant filozofii w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego zaznacza: - Doświadczenie relacji, które wynosimy z domu ma bardzo duży wpływ na to, jakie mamy stanowisko w kwestii pro-life i na ile jesteśmy zdolni do przyjęcia pewnych argumentów. Najważniejsze jest doświadczenie zdrowej relacji między mamą a tatą, relacji opartej na miłości, w której nie ma instrumentalizowania drugiej osoby. Jeżeli mamy doświadczenie rodziców, którzy kochają nas w zdrowy sposób, to mamy zbudowane w sobie poczucie własnej wartości jako osoby. Wówczas będziemy budować relacje takie, w których drugi człowiek nie będzie instrumentalizowany, a dziecko poczęte nie będzie traktowane jako jakiś produkt uboczny, coś czego należy się pozbyć, ale jako osoba, która nie może być tak po prostu zabita.
Dr Magdalena Rokicka i Rafał Lewandowski w rozmowie z Mileną Brzyską pochylili się nad wartością i nienaruszalnością ludzkiego życia.
Cała rozmowa do odsłuchania poniżej:
Dr Magdalena Rokicka - biolog molekularny, bioetyk, nauczyciel, tutor. Prowadziła badania w odległych i nieskażonych przyrodniczo rejonach polarnych i z miłości do życia zajęła się bioetyką. Założycielka Akademii Edukacji Bioetycznej, która tłumaczy prawdy o życiu człowieka w ujęciu interdyscyplinarnym. Redaktor naukowy „Przewodnika po bioetyce dla młodych”, autor scenariuszy do lekcji z edukacji bioetycznej, prowadzi kursy z edukacji bioetycznej dla młodzieży i rodziców, nauczycieli; inicjatorka i prelegentka na pierwszej konferencji bioetycznej dla edukacji pt. "Czy sztuczna inteligencja stworzy sztucznego człowieka”.
Rafał Lewandowski - doktorant na IV roku w dziedzinie filozofia w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się fenomenologią, teorią poznania, a w szczególności zagadnieniem naturalizacji teorii poznania analizowanym z perspektywy filozofii Romana Ingardena. W wolnym czasie biega, jeździ na rowerze, a w zimę na snowboardzie.