Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Polacy wracają na pątnicze szlaki

środa, 25 września 2024 13:14 / Autor: Radosław Mizera
Polacy wracają na pątnicze szlaki
Uczestnicy zjazdu dyrektorów w Radomiu
Radosław Mizera

Rośnie liczba osób uczestniczących w pieszych pielgrzymkach z poszczególnych polskich diecezji na Jasną Górę. O ile w 2023 roku przed tronem Matki Bożej Częstochowskiej modliło się ponad 86 tys. pątników, to w 2024 roku liczba ta wyniosła już ponad 101 tysięcy. Dane przedstawiono w trakcie dorocznego spotkania dyrektorów pieszych pielgrzymek, które odbyło się w Radomiu.

W ubiegłym roku liczba grup, które przybyły na Jasną Górę wyniosła 229 a w 2024 - 237. Rowerowych grup odnotowano 200 - w 2023 i 214 - w 2024 roku. Wzrosła też ilość grup biegowych z 17 w 2023 do 19 w 2024 roku. We wszystkich tych pielgrzymkach uczestniczyło ponad 101 tys. osób.

Ojciec Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry poinformował, że po czasie pandemii, nastąpił wyraźny wzrost ilości uczestników pieszych pielgrzymek w kraju.

Ks. Marian Janus, Krajowy Koordynator Pieszych Pielgrzymek na Jasną Górę dodaje, że celem jesiennego spotkania dyrektorów pieszych pielgrzymek jest podsumowanie tegorocznych rekolekcji w drodze.

Trzydniowe spotkanie, które rozpoczęło się 23 września prowadził bp Piotr Przyborek, Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Turystyki i Pielgrzymek. Jego uczestnicy wzięli udział w koncelebrze w radomskiej katedrze. Mszy świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk. Witając zgromadzonych przypomniał, że kościół pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny był świadkiem uwolnienia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który powrócił na szlak swego pielgrzymowania 18 czerwca 1972 roku. – Właśnie ta świątynia i Msza św. była pierwszym etapem, kiedy wizerunek maryjny ponownie pojawił się na szlaku nawiedzenia – powiedział biskup radomski. W czasie liturgii bp Solarczyk użył kielicha, który ofiarował Jana Paweł II wspólnocie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, w czasie swojej pielgrzymki 4 czerwca 1991 roku.

Homilię wygłosił bp Piotr Przyborek.

Po liturgii księża wysłuchali prelekcji Krzysztofa Busse z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliżył historię uwolnienia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przez księdza Józefa Wójcika, wieloletniego proboszcza z Suchedniowa.

Gospodarzem spotkania był ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Ks. Rafał Grzęda kierownik pieszej pielgrzymki z Kalisza na Jasną Górę opowiada, że każdemu roku organizatorzy pielgrzymki starają się kłaść nacisk na stronę duchową pielgrzymki.

Ks. Tomasz Płukarski jest przewodnikiem pielgrzymki wrocławskiej do Częstochowy.

Pierwszy raz obradom przewodniczył bp Piotr Przyborek. Mówi, że przeżywamy odnowę ruchu pątniczego.

Ks. Jakub Nagi, dyrektor pieszej pielgrzymki rzeszowskiej do Częstochowy opowiadał o sztafetowej formie pielgrzymki, która jest „owocem” pandemii.

Wśród uczestników spotkania był ks. Paweł Broński, dyrektor pielgrzymki tarnowskiej na Jasną Górę. Opowiada, że mnóstwo ludzi czuje wewnętrzną potrzebę pójścia do Maryi.