Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Wtorek, 19 maja 2026

DIECEZJA RADOMSKA

Maryja Matka Papieża

czwartek, 30 kwietnia 2026 07:31 / Autor: Radosław Mizera
Maryja Matka Papieża
Radosław Mizera

28 kwietnia 2026 r. w Kinie Górnik w Szydłowcu odbyła się projekcja filmu „Maryja Matka Papieża” oraz spotkanie z reżyserem Janem Sobierajskim, która zgromadziła liczne grono mieszkańców oraz gości.

Organizatorami tego wydarzenia była Parafia św. Mikołaja w Wysokiej wraz z działającą przy parafii Radą Rycerzy Kolumba nr 18767. Wydarzenie to było kolejnym z licznych już punktów obchodów jubileuszowego roku parafii, która przeżywa 700-lecie swojego istnienia. Całość wpisuje się w szerszy program inicjatyw mających na celu nie tylko upamiętnienie bogatej historii parafii, ale także pogłębienie życia duchowego jej wiernych. 

Prezentowany film to poruszająca i refleksyjna opowieść o św. Janie Pawle II, ukazująca jego szczególną więź z Matką Bożą. Twórcy skupili się na duchowym wymiarze życia Papieża Polaka, pokazując, jak wielkie znaczenie miało dla niego zawierzenie Maryi, które towarzyszyło mu zarówno w codzienności, jak i w najtrudniejszych momentach pontyfikatu. Obraz skłania do zatrzymania się nad rolą wiary i duchowości we współczesnym świecie, a także nad osobistą relacją człowieka z Bogiem. 

Po zakończeniu seansu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z reżyserem filmu Panem Janem Sobierajskim, które poprowadził Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. dr. Maciej Będziński. Była to szczególna przestrzeń do poznania kulis powstawania produkcji od pierwszych pomysłów, przez proces realizacji, aż po wybór formy narracji i najważniejszych wątków. Reżyser podzielił się także osobistymi inspiracjami oraz doświadczeniami związanymi z pracą nad filmem, co spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Nie zabrakło również pytań ze strony publiczności. 

Uczestnicy chętnie włączali się w rozmowę, podejmując zarówno tematy związane z samym filmem, jak i szersze kwestie dotyczące duchowości, roli Maryi w życiu wierzących czy znaczenia postaci św. Jana Pawła II we współczesnym świecie. 
Spotkanie przebiegło w atmosferze otwartości i życzliwości, sprzyjającej wymianie myśli i doświadczeń. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie było nie tylko okazją do obejrzenia wartościowego filmu, ale również ważnym elementem budowania wspólnoty parafialnej. 
Dziękujemy za dobra współpracę z dyrektorem Centrum Kultury – Zamek w Szydłowcu, panią Anna Wilkiewicz i pracownikom kina Górnik. Tego typu inicjatywy pokazują, że jubileusz 700-lecia to nie tylko wspomnienie historii, ale także żywe doświadczenie wiary i jedności, które wciąż kształtuje kolejne pokolenia wiernych związanych z Parafią św. Mikołaja w Wysokiej.

Cezary Wanko