KULTURA
O rzemiośle w Przysusze
„Rzemiosło w Przysusze. Cech ślusarski” - taki dokładnie tytuł nosi wystawa prezentowana w przysuskim muzeum. Jak wyjaśnia Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, początki korporacji ślusarzy w Przysusze sięgają 1729 r.
Prezentowaną w Przysusze wystawę przygotowała Agnieszka Zarychta-Wójcicka z miejscowego muzeum. Podczas wernisażu ona również prezentowała ekspozycję zwiedzającym.
Jak przyznaje, praca nad przygotowaniem ekspozycji wcale nie była łatwa.
Jednak praca nie poszła na marne. Ekspozycja zawiera wiele ciekawych eksponatów. I co najważniejsze spodobała się zwiedzającym.
Na wystawie zaprezentowane zostały świadectwa, książeczki, dyplomy czeladnicze, przywileje, tłoki pieczętne, XVIII-wieczne zamki i klucze, księgi zapisu terminatorów, czeladników i majstrów, XII-wieczna lada cechowa z Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz pozyskane od mieszkańców Przysuchy fotografie i artefakty związane z miejscowym rzemiosłem ślusarsko-kowalskim. W przestrzeni wystawienniczej znajdą się elementy warsztatu z zestawem narzędzi i wyrobów. Prezentowane obiekty pochodzą z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Regionalnego w Opocznie, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Archiwum Państwowego Radomiu, Archiwum Państwowego w Kielcach, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz zbiorów prywatnych.
Ekspozycję będzie można oglądać w przysuskim muzeum do końca maja.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/15178-o-rzemiosle-w-przysusze#sigProGalleriab2d17a947b