KULTURA
Poznaj dawne młyny...
Młyn napędzany jest kołem wodnym. O inicjatywie opowiada Andrzej Żytnicki kierownik Działu Architektury Ludowej w Skansenie
Dodatkowo można zwiedzać wiatraki koźlaki z Kajetanowa i Grabowca oraz młyn wodny turbinowy z Zofiówki.
Młyn wodny z Zajączkowa z 1920 r. (Na terenie radomskiego skansenu udostępniony do zwiedzania w 2013 r.). Młyn posadowiony jest na palach drewnianych, zbudowany w drewnianej konstrukcji szkieletowej, dach dwuspadowy pokryty gontem łupanym. Urządzenia wewnętrzne napędzane są kołem wodnym. Napęd z koła przenoszony jest przy pomocy wału drewnianego, a dalej przy użyciu drewnianych i żeliwnych przekładni zębatych oraz kół pasowych. Urządzenia technologiczne: walce (mlewnik 600 x 300 mm. Fabryka maszyn i kamieni młyńskich Łęgiewski i Hartwig, nr fabryczny 1328, W-wa Praga), odsiewacz cylindryczny, łuszczarka, rafka, perlak, elewatory kubełkowe, złożenie kamieni, żuraw do podnoszenia kamieni, kosze zasypowe, rury zsypowe. Urządzenia pochodzą z I poł. XX w.
Dni młynów w Europie mają wieloletnią tradycję. Setki młynów, które często już nie pracują, podczas jednego weekendu w roku otwierają się dla zwiedzających, mieszkańców, turystów. Jest to okazja, aby poznać zabytki techniki nieodłącznie związane z naszym życiem, bo przecież w nich przez lata produkowano mąkę - naturalny składnik naszej diety.
W Polsce wspólna akcja obchodów Dnia Młynów odbywa się po raz pierwszy od 3 do 6 czerwca 2016 r. Akcji towarzyszy hasło: „Poznaj dawne młyny, ich historię, konstrukcję, technologię przemiału”.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/16464-poznaj-dawne-mlyny#sigProGalleria13400e70f1