Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

XVIII Radomskie Święto Chleba

czwartek, 01 września 2016 10:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
XVIII Radomskie Święto Chleba
za: Muzeum Wsi Radomskiej
Elżbieta Warchoł

Nie zabraknie chleba, degustacji, prezentacji artystycznych i konkursów. 

4 września ( niedziela) Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na XVIII Radomskie Święto Chleba. 

Program festynu:

Amfiteatr

10.00- 19.00

- Msza święta w intencji piekarzy i rolników

- powitanie gości, przedstawienie organizatorów i patronów, przemówienia okolicznościowe

- wręczenie Kluczy świętego Kazimierza

- wręczenie podziękowań dla sponsorów

- rozstrzygnięcie konkursu na „Tradycyjny Wieniec Dożynkowy”

- występ kapeli wiejskiej

- występ Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI

- koncert Zespołu Lustro

Imprezy towarzyszące:

godz. 12.00– 18.00- Scena „Pod Dębem” (na terenie zagród): Do tańca grać będą kapele ludowe: Kapela Krzysztofa Rokicińskiego, Kapela Andrzeja Malika, Kapela braci Tarnowskich.

a „Redaktor Bułeczka i Pan Kanapka” prowadzić będą quizy i konkursy.

W godzinach 13.00– 17.00 wszystkich miłośników dobrej kuchni zapraszamy na pokazy
i warsztaty kulinarne polskiej MasterChef Beaty Śniechowskiej oraz warsztaty i konkursy kulinarne dla dzieci prowadzone przez pracowników Restauracji MammaLeo ( obok sceny „Pod Dębem”).

Na muzealnych polach można zobaczyć pokazy prac polowych oraz stacjonarną wystawę maszyn i urządzeń rolniczych.

1/ pokaz omłotów:

młocarnia czyszcząca szerokomłotna niemiecka, rok prod. 1936, napędzana silnikiem ciągnika SAM, zbudowanego przez Piotra Olejnika z Wólki Smolanej k. Sochaczewa w roku 1974 specjalnie do usług omłotowych. Ciągnik wyposażono m. in. w dodatkowy zbiornik paliwa o pojemności ok. 50 litrów, co umożliwiało obwoźne świadczenie usług. Pokaz na terenie zagrody z Chomentowa.

2/ pokaz orki ciągnikowej:

ciągnik Ursus C45 z pługiem wleczonym trójskibowym, przeznaczonym do tego typu ciągnika. Ursus C45 to pierwszy ciągnik produkowany w Polsce po wojnie i w ogóle pierwszy ciągnik produkowany w kraju seryjnie. Znajdował się na wyposażeniu POM-ów i PGR-ów, niedostępny dla rolników indywidualnych. Wraz z pługiem stanowił typowy zestaw, jaki można było oglądać na państwowych polach na przełomie lat 40 i 50 ubiegłego wieku. Charakterystyczny odgłos pracy jednocylindrowego silnika o pojemności aż 10,3 litra był słyszalny z daleka, co decydowało o niepowtarzalnym klimacie ówczesnych prac rolnych.

3/ wystawa ciągników SAM:

stacjonarny pokaz eksponatów z muzealnej, jedynej w Polsce kolekcji autarkicznych ciągników. Zaprezentujemy najnowsze nabytki, jakimi są ciągniki z silnikami benzynowymi – pochodzący z Odrzykonia koło Krosna lekki traktorek z silnikiem motocykla WSK, zbudowany w okolicach Wielunia ciągnik z silnikiem Syreny 102, z łańcuchowym przeniesieniem napędu na koła, oraz zbudowany w Chęcinach koło Kielc ciągnik z silnikiem Fiata 126p, bogato wyposażony i wykonany z niezwykłą starannością. Ponadto zaprezentowane będą dwie maszyny z warsztatu Antoniego Sikory z Krzykawki k. Olkusza – mały ciągnik wyposażony
w kosiarkę oraz unikatowy eksponat, jakim jest kombajn Antoniego Sikory, zbudowany w roku 1975 i zachowany w nienagannym stanie technicznym.

4/ pokaz pozyskiwania kaszy gryczanej za pomocą młynka

Na terenie zagród odbędzie się kiermasz wyrobów piekarniczych (Zagroda z Jastrzębi),
oraz kiermasz i pokazy twórców ludowych (Zagroda z Alojzowa, Dom Ludowy).

Od godziny 12.00 o pełnych godzinach uruchamiany będzie młyn wodny z Zajączkowa, na terenie zespołu wiatraków Uczniowski Klub Sportowy "ROSZADA" zaprasza wszystkich chętnych na rozgrywki szachowe pt.: „Gramy z Akademią Szachową Marka Niedźwieckiego”. Ponadto na terenie muzeum będzie można spróbować potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów Obrzędowych. (za: Muzeum Wsi Radomskiej)