Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

KULTURA

Literacka Nagroda im. Witolda Gombrowicza po raz drugi

wtorek, 24 stycznia 2017 10:40 / Autor: Elżbieta Warchoł
Literacka Nagroda im. Witolda Gombrowicza po raz drugi
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Nagroda wynosi 40 tys. złotych i jest przyznawana za debiut literacki.

Jeszcze do końca stycznia można zgłaszać książki- kandydatki do nagrody- przypomniał podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 23 stycznia Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum im. W. Gombrowicza we Wsoli. Już mamy 55 książek, a następnych 10– jest w drodze- cieszy się kierownik. W pierwszej edycji nagrody jury oceniało 65 książek. 
Organizatorom Literackiej Nagrody im. W. Gombrowicza udało się także pozyskać mecenasa! Ponad 60 tysięcy złotych na nagrodę oraz organizację konkursu przekaże Jarosław Krzyżanowski. To przedsiębiorca, prezes i współwłaściciel firmy. Człowiek, który lubi przekraczać granice. Osoba wielu pasji, ale też nałogowy czytelnik. Od wielu lat wspiera działalność naszego Muzeum. Teraz zdecydował się wesprzeć Nagrodę Gombrowicza– mówił Tomasz Tyczyński. Mecenas Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza Jarosław Krzyżanowski mówił dziennikarzom: Dość długo współpracujemy już z Muzeum im. Gombrowicza. Placówka jest fajna nie tylko na mapie kulturalnej naszego kraju, ale Europy i świata. Gombrowicz jest znany. Gdzie nie pojedziemy i mówimy o czytelnictwie o Gombrowiczu mówią, pytają. Sam lubię czytać. Pracujemy w regionie od 27 lat, staramy się wspierać region, staramy się być firmą odpowiedzialną społecznie. Sponsorujemy również instytucje kulturalne, sportowe i prowadzimy szeroko zakrojoną działalność społeczną- mówił Jarosław Krzyżanowski. Chcemy pracować tu w regionie, zatrudniać ludzi, płacić podatki i wspierać na ile mamy możliwość- dodał Jarosław Krzyżanowski.    
Prezydent Radomia Radosław Witkowski przypomniał, że półtora roku temu, kiedy ustanawiana była nagroda, mówiłem radnym, że będziemy się starać pozyskać mecenasa dla niej. Myślałem, że ten proces będzie trwał dłużej, że będziemy potrzebować kilku edycji- mówił prezydent. Na nagrodę i organizację pierwszej edycji, wraz z z festiwalem Opętani literaturą miasto wydało 100 tys. złotych, 40 tys. zł dało Muzeum Witolda Gombrowicza.
Pierwsza edycja Nagrody Gombrowicza okazała się znakomitą promocją dla Radomia wartą ok. 1, 3 mln złotych- uważa prezydent Radosław Witkowski. Badanie zlecone przez miasto pokazujące tzw. ekwiwalent marketingowy nagrody i wydarzeń z nią związanych zamyka się właśnie taką kwotą. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że gdybyśmy chcieli wykupić reklamę o takim zasięgu– musielibyśmy wydać według raportu 1,3 mln zł – tłumaczył prezydent. Można i trzeba promować Radom- dodaje Jarosław Krzyżanowski. Gombrowicz jest znany nie tylko tu czy w Polsce; jest znany na całym świecie. Ci z którymi stykamy się w innych krajach wymieniają go zaraz po Janie Pawle II– mówił Jarosław Krzyżanowski. Dlatego warto wspierać takie przedsięwzięcia, jak Nagroda Gombrowicza. Bo może objawi się nam jakiś drugi Gombrowicz?
Nagroda po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 roku. Laureatami zostali: Weronika Murek, autorka Uprawy roślin południowych metodą Miczurina i Maciej Hen, autor Solfatary