Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Gala operowa

środa, 09 kwietnia 2014 20:36 / Autor: Elżbieta Warchoł
Foto: ROK Radom
Elżbieta Warchoł

Usłyszymy uczestników Mistrzowskiego Kursu Wokalnego prof. Doris Yarick- Cross.

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza we wtorek, 15 kwietnia na znakomity koncert z udziałem uczestników Mistrzowskiego Kursu Wokalnego prof. Doris Yarick- Cross. Wydarzenie towarzyszy XVIII Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena. Radomską Orkiestrą Kameralną będzie dyrygował Maciej Żółtowski. W programie usłyszymy popularne arie operowe. 

Koncert odbędzie się we wtorek, 15 kwietnia w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Początek o godz. 18.

Bilety w cenie: 20 i 17 zł

Doris Yarick- Cross to światowej sławy sopranistka, a zarazem wybitna nauczycielka śpiewu. Profesor Yarick-Cross jest wykładowcą i dziekanem wydziału wokalnego i operowego Uniwersytetu Yale, a także dyrektorem Programu Operowego w Yale School of Music. W czasie jej kadencji na stanowisku dyrektora Programu Operowego Yale, uczelnia ta stała się jednym z wiodących ośrodków akademickich szkolących młodych śpiewaków. Studenci i absolwenci Yale występują w głównych rolach w tak prestiżowych miejscach, jak Metropolitan Opera, Covent Garden, La Scala, opery w Chicago, San Francisco, Nowym Jorku, Berlinie, Monachium oraz Wiedniu.

Doris Yarick-Cross ma na swoim koncie występy z najważniejszymi amerykańskimi zespołami operowymi, takimi jak New York City Opera, Chicago Lyric, jak również zespoły operowe z San Francisco, Bostonu, Seattle, San Antonio i Baltimore. Zadebiutowała pod dyrekcją Leopolda Stokowskiego w New York City Opera w Orfeuszu Monteverdiego. Przez wiele lat była ulubienicą publiczności Opery w Santa Fe, gdzie śpiewała partie Anny Trulove (Żywot rozpustnika) i Paraszy (Mawra) pod opieką Strawińskiego, a także wiele innych ról, takich jak Pamina, Zuzanna, Despina, Mimi czy Micaëla. Odbyła tournée po Australii z towarzyszeniem zespołu Sutherland-Williamson Opera Company, które położyło podwaliny pod triumfalny powrót Joan Sutherland na tamtejsze sceny. Wykonała wtedy partie Tatiany (Eugeniusz Oniegin) oraz Małgorzaty (Faust). W Niemczech artystkę często można było usłyszeć w Operze we Frankfurcie nad Menem, a także na wielu innych europejskich scenach operowych. Doris Yarick-Cross była solistką New York Philharmonic, jak również orkiestr symfonicznych z Pittsburgha, Seattle, Montrealu, Québecu i Minneapolis. W Niemczech, wraz z Orkiestrą Radia Hesji (obecnie hr-Sinfonieorchester), wykonała utwory takie jak Mesjasz, Stworzenie świata, Lincoln Portrait Coplanda, Requiem Verdiego oraz Niemieckie Requiem Brahmsa. Artystka wystąpiła z recitalami w 48 z 50 stanów amerykańskich; dla rozgłośni radiowej w Hesji nagrała pieśni niemieckie i francuskie.

Po zakończeniu międzynarodowej kariery Doris Yarick-Cross zaczęła uczyć śpiewu najpierw na Uniwersytecie w Teksasie a później na Uniwersytecie w Connecticut. Stamtąd w 1983 roku przeniosła się do Yale School of Music z zamiarem stworzenia programu operowego, który funkcjonuje na tej uczelni do dziś. W tym roku na liście śpiewaków Metropolitan Opera jest jedenastu absolwentów Programu Operowego Yale School of Music, podczas gdy w poprzednich sezonach było ich w sumie dwudziestu ośmiu.  Z inicjatywy prof. Doris Yarick-Cross śpiewacy z Yale wystąpili na gościnnych spektaklach razem z Orkiestrą Giuseppe Verdiego w Mediolanie. W ciągu pięciu lat na letnim festiwalu wykonano dwadzieścia dwa dzieła.  W ramach współpracy z Elżbietą Penderecką i Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena w Warszawie prof. Cross była odpowiedzialna za wyłonienie śpiewaków wykonujących solowe partie w koncertowej wersji opery Maria Padilla Donizettiego. Śpiewacy z Yale powrócili do Warszawy wiosną 2012 roku by wykonać Amore dei tre re Montemezziego i ponownie wystąpią na festiwalu w 2013 roku w niemal niewykonywanej pierwszej wersji opery Simon Boccanegra Verdiego. Prof. Cross sprowadziła do Yale wielu znakomitych gości. Wśród nich znaleźli się: Renata Scotto, Richard Bonynge, Carlo Bergonzi, Alan Held, Michael Hampre, Sherril Milnes, Regine Crespin.

(za: ROK Radom)