Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 23 listopada 2024

KULTURA

Nowoczesność i ponowoczesność Jana Berdyszaka

piątek, 27 kwietnia 2018 15:38 / Autor: Michał Kaczor
fot. Marcin Kucewicz
Michał Kaczor

Tylko do 6 maja można oglądać wystawę Jana Berdyszaka "Międzywartości".

Jan Berdyszak jest jednym z najwybitniejszych artystów sztuki nowoczesnej i ponowoczesnej na świecie. Tworzył w grafice, malarstwie i rysunku, realizował obiekty przestrzenne, instalacje i scenografie teatralne.

Jak wyjaśnia Tamara Woźniak-Książek, zajmował się problemami obiektu, przestrzeni, przezroczystości, światła, ciemności i cienia; nieobecności, niewyraźności i dysbarwności. Uprawiał refleksję teoretyczną, w której analizę sztuki przesuwał do nieprzeczuwalnych przed nim granic. Te działania wynikają z przekonania twórcy, iż każda myśl ludzka pochodząca ze sztuki czy też włączona w zakres filozofii poszerza przestrzeń naszego rozumienia świata i siebie, naszej wyobraźni i relacji z innymi ludźmi, a dzieło i realizowane przez nie wartości – mogą stać się sposobem doświadczania świata.

Wystawa "Międzywartości" podejmuje problem obecności człowieka w jego relacji ze światem. W rozumieniu artysty międzywartości to "sieć możliwych powiązań, relacji i stanów w dziele i u odbiorcy".

W twórczości Jana Berdyszaka nie ma takiej wizualizacji postaci ludzkiej, jaką znamy z bardzo przejmujących przykładów w historii sztuki. Taka decyzja wynika z przekonania artysty, iż najpełniej charakteryzuje człowieka jego świadomość.

Jan Berdyszak ur.15.VI.1934 – zm. 18.IX.2014

Dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu uzyskał w 1958 roku w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza. Był profesorem zwyczajnym. Na macierzystej uczelni prowadził Pracownię Rzeźby i Otoczenia, a w Instytucie Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego kierował Zakładem Rysunku. W 1999 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie.

Od pierwszej, jeszcze w czasie studiów, wystawy prac (grafiki, obrazy) w Zakładzie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, do ostatniej prezentacji w czerwcu 2014 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu ( Horyzonty grafiki), zrealizował 138 indywidualnych pokazów twórczości, uczestniczył w 560 wystawach zbiorowych, międzynarodowych festiwalach sztuki, także scenografii teatralnej – w kraju i za granicą. Pokazom twórczości artysty towarzyszyły liczne publikacje- katalogi, artykuły w pismach artystycznych i wydawnictwach naukowych wyższych uczelni artystycznych, publikacje książkowe, słowniki, encyklopedie. Analizom twórczości artysty w wydawnictwach często towarzyszą rozważania artysty dotyczące uprawianej sztuki i sztuki w ogóle, zapisywane w szkicownikach prowadzonych od lat 60. Pytania, które artysta w tych notatkach stawia są fundamentalne dla rozumienia jego sztuki oraz rozumienia sztuki współczesnej. Prace Jana Berdyszaka znajdują się w zbiorach 22 Muzeów, licznych Galeriach Sztuki Współczesnej w kraju i za granicą oraz zbiorach prywatnych.