Wystawy
PRL a prywaciarze
Resursa Obywatelska – wraz z Akademią Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacją dr. Bogusława Federa – zaprasza do obejrzenia wystawy „Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości”. Wernisaż wystawy połączony był ze spotkaniem z radomskimi przedsiębiorcami z lat 80. i 90. XX w.
Wystawa składa się z części obrazowej. Są to plansze pokazujące historię przedsiębiorców, zdjęcia unikalne tych ludzi, którzy tworzyli tę przedsiębiorczość, zawodów unikalnych, a druga część wystawy to przedmioty z tamtych lat, również z unikalnymi rzeczami, na przykład maszynką do produkcji wkładów długopisowych... Zachęcam wszystkich do oglądania tej wystawy i zachęcam do dokumentowania własnych przedsiębiorców z tamtych lat. – mówi Piotr Kutkowski, komisarz wystawy
Celem wystawy jest nie tylko upamiętnienie historii polskiej mikroprzedsiębiorczości, ale również zmiana jej negatywnego wizerunku, który ukształtował się w czasach PRL. Wystawa zwraca także uwagę na bariery, jakie wciąż napotykają mikroprzedsiębiorcy we współczesnej Polsce, oraz na znaczenie wsparcia dla tego sektora gospodarki. Projekt, który od 2012 roku jest realizowany przez Fundację dr. Bogusława Federa, promuje przedsiębiorczość i buduje pozytywny obraz małych firm.
Piotr Kutkowski jest komisarzem wystawy „Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości”. Wraz z Resursą Obywatelską planuje rozbudować problematykę radomskich „prywaciarzy” i zaprezentować w szerszym kontekście podczas tegorocznego festynu Przystanek PRL.
Był on gościem w czwartek po 19.00 audycji "Mięta przez rumianek, czyli nieoczywiste rozmowy o kulturze", z którym rozmawiał Wojtek Sałek:
Uzupełnieniem komentarza do wystawy nie będzie fragment za strony www.fundacjafedera.pl, organizatora projektu: "Polaków zawsze charakteryzowała przedsiębiorczość. Wprawdzie nie zawsze towarzyszyły jej możliwości finansowe i sprzyjały warunki rynkowe, ale nie zmienia to faktu, że na przestrzeni dziesięcioleci Polacy odznaczali się inicjatywą. Jej efektem było powstawanie firm całkiem małych, jednoosobowych, i bardzo dużych, działających niekiedy bardzo prężnie. Nie brakło wśród nich i takich, które wywarły długotrwały wpływ na obraz gospodarki kraju. Bohaterowie wystawy nie byli na ogół ludźmi sukcesu, także finansowego. Często przegrywali z agresywnym wobec nich państwem. Jednak stali się prekursorami normalnego, wolnego rynku."
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/79067-prl-a-prywaciarze#sigProGalleria62f6c65bc4