
Końskie
Kiedy Czarniecka Góra zostanie uzdrowiskiem?


Rzecz nie jest prosta, ale możliwa, przekonują władze Stąporkowa.
Przed drugą wojną światową Czarniecka Góra była popularnym uzdrowiskiem, w którym leczono głównie choroby układu oddechowego. Do dawnej świetności i rangi uzdrowiska chciały przywrócić miejscowość poprzednie władze gminy. W 2023 roku Czarniecka Góra wraz z sołectwami Czarna, Janów i Błotnica uzyskały nawet status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Zdaniem obecnego burmistrza Stąporkowa Jarosława Młodawskiego, plany poprzedników na utworzenie tu uzdrowiska nie były jednak do końca przemyślane. Chodzi m.in. o rozmieszczenie stref na terenie uzdrowiskowym czy lokalizację budowy zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. Burmistrz nie zamierza jednak rezygnować z uzdrowiska w Czarnieckiej Górze.
By powstało uzdrowisko, w strefie A powinien znajdować się zakład lecznictwa uzdrowiskowego. W poprzednich planach budynek umiejscowiony był poza nią. W strefie A gmina nie ma swojej działki, a przekształcenie w szpital uzdrowiskowy Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji nie wchodzi w grę.
Sołtys Czarnieckiej Góry Jakub Dajczer mówi, że uzdrowisko w miejscowości to odległa sprawa. Jednak wielkim sukcesem jest objecie Czarnieckiej Góry obszarem ochrony uzdrowiskowej.
Obecne władze modyfikują plany poprzedników, ale pomysłu utworzenia w Czarnieckiej Górze uzdrowiska nie odrzucają. Czy ono powstanie, tego nie wiadomo. Na pewno jednak nie jest to sprawa najbliższej przyszłości.











